Yapay Zeka’nın Yeni Adresi Ahtapotlar!

yapay zeka'nın yeni adresi ahtapotlar! Yapay Zeka’nın Yeni Adresi Ahtapotlar! ahtapot

Bilim dünyasının araştırmaları bu defada deniz canlılarına yöneldi. Denizlerin ilginç hayvanlarından biri olan ahtapotlar bilim adamlarının yeni araştırma konusu haline geldi.

Yapay zeka ile ilgili çalışmalar hız kesmeden devam ederken robotlarla ilgili yeni bir gelişme ortaya çıktı. İnsanların hareketlerini birebir taklit eden ve gelecekte insanlığa yardımcı olması beklenen robot sistemlerine şimdide deniz canlıları eklendi. Kafadan bacaklı omurgasız canlılar arasında sayılan ahtapotların robot sürümü oluşturuldu.

Bilim adamlarının yoğun çalışmaları sonucunda ortaya çıkan yapay ahtapot gündemde yerini aldı. Bilindiği gibi yapay zeka ile oluşturulan robotlar asıllarına benzer hareketler yapmaları ile biliniyor.

İlginç buluşu gerçekleştirenlerin adresi İtalya’nın Pisa şehri oldu. İtalyan bilim adamları ahtapotların dünyasını yapay zeka ortamına taşımayı başardı. Buluş oldukça ilgi çekecek türden zira yapay ahtapotun yaptıkları gerçeklerine oldukça benziyor. Sekiz bacağa sahip olan ahtapot kamufle olmayı becerebiliyor. Aynı zamanda 2,5 santimetre büyüklüğündeki deliklerden geçebiliyor ve duvarda sürünebiliyor.

rüyada-ahtapot-görmek yapay zeka'nın yeni adresi ahtapotlar! Yapay Zeka’nın Yeni Adresi Ahtapotlar! r  yada ahtapot g  rmek

Yapay ahtapotun ismi mitolojideki efsane varlık Cthulhu’dan geliyor. Yapılan açıklamalar gelecek adına bu tür çalışmaların oldukça önemli olduğunu gösteriyor. Aslında gerçekleştirilen buluşa ait çalışmalar uzun zaman önce başlamıştı. 2009 yılında ahtapotla ilgili süreç başlatılmıştı. Projeye ara vermeden devam edilmesi sonucunda önemli adımlar atıldı.

Cthulhu adı verilen yapay ahtapot son olarak Akdeniz’de yeteneklerini sergiledi ve oldukça iyi durumda olduğunu gösterdi. Mürekkep bile fırlatabilen ahtapotun sahip olduğu özellikler bunlarla sınırlı değil. Cisimleri kollarıyla sarabiliyor ve bükebiliyor.

Robotta silikon kauçuk sarılı kablolar kullanıldı. Ancak yapay ahtapot için çalışmalar henüz tamamlanmış değil. Sekiz bacağın yer aldığı robot sisteminde bundan sonraki adım bir yüz ve deri olabilir. Bilim insanlarının yapay ahtapotu bu aşamaya getirdikten sonra kalan birkaç adımı kısa sürede tamamlaması bekleniyor.