32 Pipetle Fotoğraf Makinesi Yaptılar

32 Pipetle Fotoğraf Makinesi Yaptılar 32 Pipetle Fotoğraf Makinesi Yaptılar pipetle foto

32 Pipetle Fotoğraf Makinesi Yaptılar

Michael Farrael isimli İngiliz sanatçı hayalindeki eseri gerçeğe dökmüş. Sanatçının hayali bildiğimiz pipetleri bir araya getirerek bir fotoğraf makinesi oluşturmakmış. Ve bunu da gerçekleştirmiş tabi ki de. Bu olayı yoldan geçen birine anlatsanız size kahkahalarla güler ama bu sanatçı pipet fotoğraf makinesi için tam otuz iki bin pipet 32000 kullanmış.

32 Pipetle Fotoğraf Makinesi Yaptılar 32 Pipetle Fotoğraf Makinesi Yaptılar 32 Pipetle Fotoğraf Makinesi Yaptılar strawcamera 018 253x300

32 Pipetle Fotoğraf Makinesi Yaptılar

Aslında eski bir teknik olan Camera Obscura olarak bilinen iğne deliği fotoğraf makinesi tekniğini de baz alarak yeni bir teknikle yapmış bu fotoğraf makinesini. Hayali olan ve yaptığı bu fotoğraf makinesinin adını da Camera Straw koymuş.

Gelelim teknik detaylara. 10 inçlik büyüklükte ve tam 32 bin pipetten oluşturulmuş bir lens ile birlikte bir fotoğraf makinesi düzeneği kurulur. Biraz teknik bilgi olacak ama pipet sayısının bu kadar fazla olması nedeniyle diyafram değeri f:127 oluyor ve bu değer oldukça düşük olduğu için fotoğraf çekimi sırasında çok yüksek ışıklara gerek duyuluyor. Sanırım pipet fotoğraf makinesi yani Camera Straw’ın en büyük sorunu da bu aydınlatma olayı.

Sanatçı Michael Farrael verdiği bir röportajda “İğne deliği ile benim yaptığım Camera Straw yani Pipet Kamera arasında pek ortak yan yok aslında. İğne deliği tek bir delikten bakış açısıyla tüm bir görüntü verir. Fakat Camera Straw ise tam 32 bin delikten birçok bakış açısı oluşturur.” şeklinde açıklama yapmış. Alttaki resimde de gördüğünüz gibi Camera Straw ile çok ilginç görüntüler elde edebiliyorsunuz.

Aslında sanatçı daha çok farklı olmayı seviyor. Hayalinden gerçeğe yansıttığı ile de bunu gösteriyor. Zaten teknolojiyi de bu denli yüksek seviyelere getirenler Farrael gibi farklı bakış açısına sahip ve dahi insanlar değil midir? Kimilerine göre pipet basit bir şey gibi gözükebilir ama hayal dünyası büyük olan biri için 32 bin pipet bir fotoğraf makinesi olabiliyor.[ads2]