TSK’ya robot askerler geliyor!

TSK'ya robot askerler geliyor! TSK’ya robot askerler geliyor! tsk ya cok yakinda robot asker geliyor 8563839

TSK’ya robot askerler geliyor!

Evet doğru duydunuz. TSK Robot Askerler için düğmeye basıyor. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, kısa süre sonra Türk Silahlı Kuvvetlerinde Robot Asker kullanımı için düğmeye basacaklarını açıkladı.

Bakan Faruk Özlü, Ankara’da düzenlenen Microsoft Zirvesine katıldı. Standlarda yer alan teknolojileri program öncesinde tek tek inceleyen Bakan Özlü, özellikle Microsoft tarafından geliştirilen ve hologram teknolojisi  olan Hololens’i denedi ve beğendi.

Program çıkışında açıklamalarda bulunan Bilim Teknoloji ve Sanayi Bakanı Faruk Özlü, dijital, gelişmiş ve bilimi teknolojiyi yakından hisseden bir bakanlık olmayı hedeflediklerini belirtti. Sözlerine devam eden Faruk Özlü, kısa süre önce BAMS adı verilen Bürokrasinin Azaltılması ve Mevzuatın Sadeleştirilmesi’ isimli projeyi başlattıklarını da ekledi. Bakan Özlü, yakın zamanda bakanlığa yapılacak başvuruların tamamını elektronik ortamda alabilen bir bakanlığa dönüşeceğiz şeklinde konuşmasına devam etti. Yine dijital ortamdan gelen başvuruları, bilgileri direk olarak dijital ortamdan çözüme ulaştıracaklarını da ekledi. İlk hedeflerinin bu olduğunu  söyleyen Bakan Özlü, bunu önemsediklerini tüm kamu kurumlarına ve topluma örnek olması için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi. Ayrıca kamunun en önemli kesimlerinden olan savunma hizmetlerinde de robot askerlerin kullanılması için de adım atacaklarını söyledi.[ads2]

Bakan Özlü konuşmasına şunları da ekledi: “Yaşanan teknolojik gelişmeler, bilimdeki ilerlemeler gibi durumlar karşısında her şeyin dijitalleşmesine kimse karşı koyamaz. Bu nedenle bu süreci kısa sürede atlatmalıyız. Dijitalleşmenin faydalarını herkes biliyor. Bu nedenle bu süreci kısa sürede başarıyla tamamlamalıyız” dedi.

Savunma sanayisinde ise ne kadar sürede olur bilmiyorum, belki çok değil 8-10 yıl sonra robot askerler önden gidebilir ve askerlerimize destek olabilir. Ama en kısa zamanda Robot Asker teknolojisini uygulamaya almalıyız diyerek de konuşmasını tamamladı.