LG 27GN65R-B 27 inc 144Hz 1ms G-sync FHD IPS Kutu Açılış ve Kurulumu

91.7% Ortalama Puan

LG 27GN65R-B

LG 27GN65R-B 27 inc 144Hz 1ms G-sync FHD IPS kendi açımızdan puanlayacak olursak son durumu aşağıdaki gibi; Ayrıca aksesuar olarak puan kırma nedenim, DP kablosunun kutu içerisinden çıkmaması.

Tasarım
%100
Ghosting
%100
Ölü Piksel
%100
Pivot
%100
Sağlamlık
%100
Aksesuar
%50

Merhaba arkadaşlar, kullanmış olduğum laptop için ekran ihtiyacım vardı. Kasım indiriminde ne aldım aldım diye düşündüm. Malum enflasyon ortada, fiyatların uçacağı açıkça görünüyordu. Bende uzun araştırmalarım sonucunda, LG 27GN65R-B 27 inç almayı düşündüm. Dedim hem büyük ekran olsun hem de pivot özelliği olsun. Ancak arkadaşlar, araştırmalarım sonucunda ekran büyüdükçe pivot bulma ihtimaliniz oldukça zorlaşıyor. Bulduğunuz pivot monitörlerde ise Hz’den vazgeçmeniz gerekiyor.

27 INC MONİTÖR 2K MI OLMALI

Ancak ben Hz’den de vazgeçmek istemedim. Yani bir iş monitörü olsun istemedim. Gaming monitör olsun istedim. Daha sonra araştırırken şu tarz yorumlara denk geldim;

27 inç aldığın monitör eğer 2k değilse piksel sayarsın,

27 inç monitör kesinlikle 2k olmalı yoksa çöp,

27 inç monitör 2k değilse poşettir.

şeklinde yorumlar gördüm. Ancak tüm bu yorumlar bana saçma geldi, şöyle saçma geldi. Tamam ekran büyük, büyük ekranda yüksek çözünürlük harika olur. Ama neden piksel sayalım ?

IPS PANEL Mİ VA PANEL Mİ ?

Dedim ne olursa olsun alacağım, daha sonra IPS panel ve VA panel ayrımına denk geldim.

İki panelinde kendine özgü sorunları ve artıları var. Keşke Qled Monitör bu ülkede ucuz olsa da ikisinin de karışımı müthiş bir monitör sahibi olabilsek. Ancak maalesef şu ekonomide mümkün değil. VA panellerin daha az ghosting ve siyah kıvamı haricinde bir + sı olduğunu düşünmüyorum. Ancak şöyle de bir sorun var curved ekran arıyorsanız hemen hemen hepsi VA panel.

TN, VA ve IPS olarak 3 panel tipi var. Canlı renkler kalite konusunda 1. IPS – 2. VA – 3.TN panel olarak sıralanabilir. Küçük ekran TN panelinde tepki süresi gerçekten çok iyi. İyi bir rekabetçi oyunu oynamak istiyorsanız. TN panel tercih edilmeli, yağ gibi akan oyunu fark edersiniz. BenQ bu konuda lider. TN panel kalite için değil akıcı ve hız için. IPS paneller her ne kadar TN paneli hız, tepkime ve akıcı olarak yakaladı denilse de aslında öyle değil.

Ben hem görüntü iyi hem kaliteli olması açısından IPS panel tercih ettim ve o yüzden LG seçtim.

DAHİLİ HOPARLÖR OLMALI MI ?

Ben sadece monitör olarak kullanacağımdan dolayı bir önemi yoktu. TV olarak kullanmak isteyenler kesinlikle Lenovo gibi dahili hoparlör olan bir cihaz tercih etmeli.

AKSESUAR NASIL ?

Ürün kutu içerisinde HDMI kablo çıkıyor. Ancak bence DP (Display Port) kablosu da kesinlikle bulunmalıydı. Laptop için alacak arkadaşlar dert etmesin, çoğu laptop da bulunmuyor DP çıkışı zaten. Ayrıca DP harici HDMI ile bağladığınızda da 144 Hz alabiliyorsunuz. Ancak sadece G-sync aktif olmuyor, kullanamıyorsunuz.

Sağlamlık konusuna gelince malzeme kalitesi çok iyi. LG’de zaten malzeme kalitesi konusunda şüpheniz olmasın.

ÖLÜ PİKSEL VE GHOSTİNG VAR MI?

Ölü piksel çıkmadı. LG’de ölü piksel çıkma ihtimali %5 kadar düşük bir ihtimal. LG anında cihazı garanti kapsamında değiştiriyor.  GHOSTİNG yok denecek kadar az, asla rahatsız etmiyor.

FİYAT VE PERFORMANS ÜRÜNÜ MÜ ?

Efendime saydırayım, ben kasım indiriminde 5.000 TL’ye aldım. Şimdi al şubatta öde vardı. Anlayacağınız bedava fiyata geldi. Pazarama ve hepsiburada iki sitede de aynı fiyat ve aynı kampanya vardı. 5000 TL için F/P üstü bir cihaz oldu.

Ancak fiyatı yükselirse tekrar gözden geçirmek gerekir.

ÜRÜN DETAYI VE FİYATI