Yerli İnsansız Mini Tank Üretildi

Yerli İnsansız Mini Tank Üretildi Yerli İnsansız Mini Tank Üretildi i ANKEBOT 1463401117

Yerli İnsansız Mini Tank Üretildi

Konya’da bulunan yerli ve küçük bir firma kendi imkanlarıyla Yerli İnsansız Mini Tank üretmeyi başardı. ANKEBOT adı verilen ve üzerinde kamera ile birlikte hafif makineli silahla terör mücadelesinde ön saflarda yer alması beklenen bu mini tank Ar-Ge çalışmaları sonucu bu hale kadar gelmeyi başardı.

 

Konya’nın Karatay ilçesindeki sanayi sitesinde yer alan firma, artan terör olayları üzerine Ar-Ge çalışmaları başlatarak yaşanan kayıpların önüne geçebilmek için robot projesi başlattı. Bu bağlamda geliştirdikleri mini tank, robot sistemi ile çalışıyor ve yetkililere göre olaya farklı bir hava katacak. Uzun zaman alan Ar-Ge çalışmaları sonunda ortaya çıkan ANKEBOT bir metre yüksekliğinde ve bir buçuk metre uzunluğunda. Ayrıca paletli olan bu mini tank yada robot da diyebileceğimiz sistem saat 6 kilometre hıza ulaşabiliyor.Yerli İnsansız Mini Tank Üretildi Yerli İnsansız Mini Tank Üretildi anketbot 300x169

ANKEBOT joystick kumanda ile kontrol edilirken aküsüyle 8 saatlikte kullanım sağlıyor. Saatte 6 kilometrelik hızla 100 kilogram da yük taşıyabiliyor.

Ateş hattında, tehlikeli bölgelerde güvenlik güçlerine ve kolluk kuvvetlerin yardımcı olması amaçlan bu mini tank robot, savunma sanayisinin ilgisini de çekmeyi başardı.

ANKEBOT üreticisi firmanın yönetim kurulu başkanı Bahattin Düzgün, yaptığı açıklamada şunları belirtti: “ANKEBOT için uzaktan kumanda kontrol sisteminin üzerine çalışıyoruz. Ülkemizin güvenlik güçlerinin yurt içinde ve yurt dışında yürüteceği operasyonlarda tehlikeli bölgelerde onlara büyük fayda sağlayacak. ANKEBOT’u ilk etapta özel amaçla kendi imkanlarımızla yaptık. Bu birinci versiyonu. Daha sonra Genelkurmay Başkanlığı ile irtibata geçtik ve Savunma Sanayi Müsteşarı bizi ziyaret ederek mini tank robotumuzu inceledi. Ve mini tank robotumuz yani ANKEBOT, güvenlik kurumlarımızı etkilemeyi başardı. Amacımız ANKEBOT mini tank robotu savunma sanayine kazandırmak. Örneğimiz çalışır bir biçimde ortada. Bu robot, bomba imha müdahalesi, yangına müdahale, sıcak çatışmalarda destek görevi gibi konularda yardımcı olarak görev yapabilecek.”