R10.NET Mahkeme Kararı İle Erişim Engeli

r10.net R10.NET Mahkeme Kararı İle Erişim Engeli erisim engeli 783x417

Türkiye’nin en büyük webmaster formu R10.Net’e Mahkeme Kararı İle Erişim Engeli Getirildi. Türkiye’de konuyla ilgili tüm yazılım dünyası şok yaşıyor. Türkiye’nin en büyük dünya da ise sayılı webmaster forumlarından biri olan R10.NET inanılması güç bir şekilde, Sulh Ceza Hakimliğinin kararı ile Türkiye’de erişim engeli getirildi.

Türkiye’de özellikle genç girişimci yazılımcılar olmak üzere pek çok sektörde kullanıcılarına gelir kapısı olan R10.NET, Türk Telekom’un şikayetine istinaden Erişim Engeli getirildi. Türk Telekom bugün yani 11.12.2023 tarihinde sadece R10.NET’i değil Wmaraci.COM’u da şikayet etmiş durumda. Wmaraci.com’da R10 ile aynı kulvarda yarışıyordu.

Peki Türk Telekom Neden Erişim Engeli Getirdi ?

R10.NET sadece bir forum sitesi olmaktan ziyade aynı zamanda BTK onaylı bir yer sağlayıcı olarak faaliyet sürdürmektedir. R10.Net üzerinden açılan tüm konular, forum başlıkları, kullanıcıların sorumluğundadır. Herhangi bir hukuki sorun durumunda R10.NET yönetimi içeriği kaldırmakla yükümlüdür. Ancak görüyoruz ki Türk Telekom içerik kaldırtmak yerine haksız bir şekilde siteye erişimi tamamen engelletmiş durumda.

ERİŞİM ENGELİ BU KADAR KOLAY MI ?

Erişim engeli bu kadar kolay olmamalı ! Türkiye’de özellikle yasadışı bahis ve yetişkin içerikli sitelere erişimler hala kısıtlanamamışken, Türkiye’nin en büyük platformu R10’a yapılan bir darbedir. Forumda nasıl bir konu ya da başlık açıldı da Türk Telekom avukatları siteye erişim engeli istedi, bu gerçekten merak konusu ! Tüm Türkiye’de markalaşmış bir siteye erişimin sadece Sulh Ceza Hakimliği tarafından, tek hakimli bir yargı merci tarafından, araştırma yapılmaksızın engellenmesi gerçekten adil değil.

R10.NET Yönetimi Yaptığı Açıklamada;

Türk Telekom‘un Samsun 3. Sulh Ceza Hakimliği’ne yaptığı şikayeti üzerine platformumuz R10’a yönelik erişim engeli kararı alınmasını şaşkınlıkla karşılıyoruz. Yer Sağlayıcı olarak sorumluluklarımızı yerine getirdiğimiz halde yaşanan bu durum, R10’un ve üyelerimizin mağduriyetine neden olmuştur. BTK, Erişim Sağlayıcılar Birliği tarafından tarafımıza iletilen içerik kaldırma talebini 5 dakika içerisinde yerine getirmemize rağmen, R10’a erişim engeli getirildi. Yüz binlerce kullanıcının gelir kapısı olan R10’a uygulanan engelleme kararını haksız bulduğumuzu belirtme ihtiyacı hissediyoruz.

Şikayet konu olan ilgili içeriklerin kaldırılma talebinde bulunulması yerine Turk Telekom hukuk biriminin doğrudan domain adımız olan “r10.net” yazmasından kaynaklı olarak Yer Sağlayıcı olduğumuz ve içeriklerden hukuken sorumlu tutulmadığımız halde R10.net kapatılmıştır. “Türk Telekom” ve “TTNET” ile alakalı kullanıcıların kendilerinin açtıkları konular/mesajlar kısaca zararlı olabilecek tüm içerikler tarafımızca bize herhangi bir LİNK/URL iletilmediği halde tek tek kaldırıldı.

Yarın avukatlarımız aracılığı ile bu karara itiraz edeceğiz.

R10 olarak 2005 yılından bu yana teknoloji, tasarım, yazılım, sosyal medya gibi birçok alanda freelancerların ve dijital ekosistemlere hizmet sunanların buluşma noktasıyız. Kurulduğumuz günden itibaren, Kanunlara uygunluk ilkesini benimseyerek çalışmalarımızı sürdürmeye devam ediyoruz. Yer Sağlayıcı sorumluluklarımız gereği olarak, ilgili Devlet kurumlarıyla işbirliği içinde faaliyet gösteriyoruz. Bu konuda yaşanan gelişmeleri kamuoyuyla paylaşmaya devam ederek, üyelerimizin haklarını savunmak adına gerekli adımları atacağımızı belirtmek isteriz. Son olarak, bu problemin hızlıca çözüleceğini umut ediyoruz.

Bizden desteğini esirgemeyen tüm kullanıcılarımıza teşekkür ediyoruz..

Tüm webmaster dünyasına geçmiş olsun….

Selametle…