4 Yol İle Telefon SD Kart Görmüyor Çözümü

Telefon SD kartı görmüyor SD Kart Görmüyor 4 Yol İle Telefon SD Kart Görmüyor Çözümü telefon sd karti gormuyor

Akıllı telefonların genellikle en büyük sıkıntısı yetersiz bellek problemi yaşamasıdır. Bu sorunun giderilmesi için bazı firmalar ürettikleri cihazda artırılabilir hafıza için SD kat yuvası koyarlar. Hafıza artırımı için bu yolu sıklıkla tercih eden akıllı telefon kullanıcıları son zamanlarda telefon SD kart görmüyor sorunu yaşadıklarını beliriyor.

SD Kart Görmüyor Sorununa Çözüm

Genellikle Samsung marka akıllı telefonlarda yaşanan SD kart görmüyor sorunu 4 farklı çözüm yolu ile ortadan kaldırılabilir.

1.     SD Kart Biçimlendirme

Problem yaşadığınız SD kartı bilgisayarınıza takarak çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz. Karta erişim sağlanamıyorsa SD kart biçimlendirme işlemi yaptıktan sonra tekrar deneyebilirsiniz. Büyük ihtimalle SD kart formatı değiştiği için telefonda görülmüyor sorunu yaşıyorsunuz. Biçimlendirme işlemi yapılırken FAT32 dosya sistemini seçerek bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

2.     SD Kart Şifre Koruması

Kullanılan SD kartta şifre koruması olabiliyor bu durumda bilgisayarın ve akıllı telefonun kartı görmeme ihtimali olabiliyor. Bu problemi çözmek için yine biçimlendirme işlemi yapmanız gerekiyor ancak tüm dosyalarınızı kaybedeceğiniz için biçimlendirme sonrasında gerekli programlar ile yeniden tüm dosyalarınıza ulaşabilirsiniz.

3.     Dosya Yöneticisi ile Sorunu Giderme

Yukarıdaki iki yolu denediğiniz halde sorununuz devam ediyorsa Google Play üzerinden ES Dosya Yöneticisi uygulamasını indirmelisiniz. Uygulamayı indirdikten sonra;[ads2]

  • /system/etc kısmına gelerek vold.fstab doyasını aratmanız gerekiyor.
  • Bulduğunuz dosyayı text editör üzerinden açın ve aşağıdaki satırı bulun
    • ‘’dev_mount sdcard /mnt/sdcard 34/devices/platform/msm_sdcc.2/mmc_host’’
  • Daha sonrasında burada hboot versiyonunu 1,25 yazan yerde 34’ten 33’e çevirin. Ancak eğer hboot versiyonu olan kısımda 1,28 yazıyorsa 33 yazan kısmı 34 olarak değiştirmelisiniz.

SD kart görmüyor SD Kart Görmüyor 4 Yol İle Telefon SD Kart Görmüyor Çözümü sd kart gormuyor

4.     Yuva Değişimi Yapmak

Öncelikle SD kart görmüyor sorununa sahip olup olduğunuzu anlamak için başka bir SD kartı telefonunuza takın. Eğer başka SD kart telefonunuzda görülüyorsa eski SD kartınız bozuk demektir. Ancak denediğiniz tüm SD kartlar telefonunuz üzerinde görünmüyorsa kart yuvası sorunlu olacaktır. Bu durumum çözümü için servise vererek SD kart yuvası değişimi yapılması gerekiyor.

Hafıza kartı sorunu yaşamamak için genellikle 128GB ve üzeri SD kart almamanız tavsiye edilir. Bazı telefonlar bu boyut ve üzerini görmüyor yada gördüğü halde problem yaşatıyor. Bir de yaşanan sorun sonrasında kalıcı hasar alması durumunda eğer daha az boyutlu SD kart alırsanız büyük miktarda paranızı çöpe atmamış olursunuz.