Yapay Zeka İle Futbol Oynamaya Hazır Mısınız?

Yapay Zeka İle Futbol Oynamaya Hazır Mısınız? Yapay Zeka İle Futbol Oynamaya Hazır Mısınız? cea236 deep mind news

Geliştirilen yapay zekalar gün geçtikçe insanların yaptığı aktivitilere daha fazla hakim oluyorlar. Bunun son örneği Google tarafından geliştirilen Deep Mind adlı yapay zeka oldu. Deep Mind “karınca futbol” adı verilen bir futbol oyununu oynamayı başardı.

Alphabet Inc. Google ve diğer şirketleri bünyesinde toplayarak geliştirdiği yapay zeka ile son günlerde sıkça konuşulur oldu. Sahip olduğu özelliklere yenilerini ekleyen yapay zeka şimdide insanların futbol keyiflerine ortak olacak gibi görünüyor.

Aslında bu Deep Mind‘ın ilk başarısı değil. Antik bir oyun olarak nitelenen ve satranç ya da dama gibi oyunlara göre biraz daha karışık olan “Go”da dünyaca ünlü Go oyuncusu Güney Koreli Lee Sedol’u yenmişti. Başarısı bir hayli ses getiren yapay zeka yetenekleri ile dikkatleri üzerine çekmişti.

Zaman içerisinde Deep Mind‘ın yetenekleri de gelişti ve Go’dan sonra bu defa dünya çapında en popüler spor dalı olan futbola merak saran yapay zeka “Karınca futbol” oynayarak yine başarılı bir performans sergiledi.

Yapay Zeka İle Futbol Oynamaya Hazır Mısınız? Yapay Zeka İle Futbol Oynamaya Hazır Mısınız? Yapay Zeka İle Futbol Oynamaya Hazır Mısınız? mqdefault 300x169

Yapay Zeka İle Futbol Oynamaya Hazır Mısınız?

Alphabet Inc. yapay zeka alanında değişik bir taktik uyguluyor. Deep Mind‘ı geliştirirken “gloria” ismi verilen bir sistemle çalışmaya başlayan şirket böylelikle yapay zekanın kendini daha hızlı geliştirmesini sağlıyor. Gloria adlı takviye öğrenme sistemi deneme-yanılma yöntemini içinde barındırıyor. Böylelikle Deep Mind hata yapsa bile elde ettiği veriler arasında karşılaştırma yapabiliyor. Sonucunda da doğru olanı bulabiliyor.

[ads1]

Teknoloji geliştikçe ortaya çıkan bu tür robot sistemleri insanların kafasında soru işaretleri de oluşturuyor. Filmlerden hatırladığımız kadarıyla robotlar bir süre sonra yapay zekalarını kullanarak kontrol dışı hareketler sergileyebiliyordu. Ancak uzmanlar bu konuda rahatlatıcı açıklamalarda bulunuyor. Google‘da yer alan “Deterministik Degradeler Algoritması Politikası” sayesinde robotların hareketleri kontrol altında tutuluyor ve herhangi farklı bir davranışa izin verilmiyor.

Son olarak Deep Mind‘ın çok kısa bir süre içinde açık kaynak lisansına sahip olması bekleniyor.[adsx]