Vücut Sıcaklığı İle Şarj Artık Mümkün!

Vücut Sıcaklığı İle Şarj Artık Mümkün! sarj sorunu

Sahip olduğumuz cihazlardaki şarjın bitmesi sıklıkla gerçekleşen bir sorundur. Bazen uygun bir mekan bulunamamasından dolayı şarj problemi çözülemez. Firmalar birçok çalışmayı bunun için yürütürken bambaşka bir haber dikkatleri üzerine çekti. Vücut ısısıyla bataryayı doldurabilmek artık mümkün olacak.

North Carolina State University tarafından başlatılan proje kapsamında yeni bir teknolojik ürün geliştiriliyor. Vücudun ısısı kullanılarak sahip olunan cihazdaki bataryanın dolması amaçlanırken bunun için termoelektrik jeneratörlerden yardım alınacak.

Teknolojinin her geçen gün ilerlemesi kullanılan cihazların şarj ile ilgili bir takım eksikliklerini de ortaya çıkarıyor. Bunlardan bir tanesi hiç şüphesiz uzun süre kullanılmaları sonucu bataryaların bitmesi. Şirketlerde konuyla ilgili çalışmalarını sürdürürken verimli bir sonuç elde etmeyi amaçlıyorlar.

İşte tam bu noktada North Carolina State University’den gelen bir yenilik haberi gündeme oturdu. Vücut ısısını kullanarak cihazın bataryasını doldurmak çok yakında mümkün hale gelecek.

sarj-suresini-uzatmanin-8-yolu-660x330-660x330  Vücut Sıcaklığı İle Şarj Artık Mümkün! sarj suresini uzatmanin 8 yolu 660x330 660x330

Giyilebilir teknoloji ürünleri akıllı saatler, bileklikler ve ayakkabılar olarak gelişimini sürdürürken North Carolina State University tarafından hazırlanan proje alana dair yeni bir çözümün kapılarını açtı. Vücut ısısından faydalanmak için termoelektrik jeneratörlerden yardım alınan projede cihazın bataryasının doldurulması hedefleniyor. Böylece şarj sorununa farklı bir yorum getirilecek.

Akıllara gelen sorulardan birisi böyle bir teknolojinin kişi üzerindeki ağırlığına yönelik olabilir ancak endişe edilecek bir durum yok. Zira hafifliği bakımından hiçbir sorunun yaşanmaması beklenen ürünün kalınlığı 2 mm olarak ayarlanacak ve esnek olmasına özen gösterilecek. Ayrıca  ısı alıcılarının yardımıyla 20 kata dek fazladan enerji üretebilecek.

Termal iletken malzemeden üretilecek olan ürün vücut ısısından en uygun şekilde yararlanarak enerji üretiminde bulunacak. Yalnız belirtmemiz gereken bir nokta var ki o da bu ürünün akıllı telefon ya da tablet gibi cihazlar için henüz yeterli kapasitede olmadığı. Bunun için bir süre daha beklemek gerekebilir.