Uzay Madenciliği Devri Başlıyor!

uzay madenciliği devri başlıyor! Uzay Madenciliği Devri Başlıyor! ds1 lrg

Popülerlik listesinin sürekli değiştiği malum. Şirketlerinde ilgisini çeken konular son zamanlarda bir hayli farklılaştı zira artık dünyada madencilik yapmak yerine uzayda yapma fikri ağır basıyor.

Yatırım yapmak ve şirket politikalarını ileri bir seviyeye taşımak isteyen ünlü isimler dünyadaki işlerine yeni bir alan eklemek istemiş olacaklar ki yönlerini uzaya çevirdiler. ABD’li uzay madenciliği şirketleriyle başlayan süreç şimdide Avrupalı şirketleri içerisine aldı ve yasal düzenlemeleri sundu.

Uzay madenciliği kavramını gelecekte sık sık duyacağız gibi görünüyor çünkü hem ABD’li hem Avrupalı şirketler bu konuda bir hayli istekliler. Geçtiğimiz yıl uzayda madencilik yapabilmek için yasal düzenleme talep eden ABD’li firmalar istediklerine ulaşmış, gerekli hazırlıklara başlamıştı.

c7731a8f36454eebb7ee510602fb2bf4 uzay madenciliği devri başlıyor! Uzay Madenciliği Devri Başlıyor! c7731a8f36454eebb7ee510602fb2bf4 1024x576

Gelişmelerin ardından Avrupalı dev isimlerde harekete geçti ve yasal düzenlemeler için istekte bulundu. Lüksemburg’ta yeni bir yasa böylelikle yürürlüğe girmiş oldu ve uzayda madencilik yapabilmeleri için Avrupa’daki şirketlerin önünü açtı. Uzaydan elde edilecek madenlerin dünyaya getiren şirketin mülkiyetinde olacağı belirtiliyor.

Geçmişte uzaydaki nesneler konusunda mülkiyet kavramı net değildi. Dolayısıyla dünyaya getirilen herhangi bir nesnenin üzerinde devletin hak iddia edebilmesi mümkün oluyordu. Yeni çıkarılan yasa ile bu durum değişti ve şirketlerin korunacağı bir mevzuata kavuşuldu.

Avrupalı şirketlerin merkezi olarak gösterilen Lüksemburg çoğu ismi içerisinde barındırıyor ve onların gelecekteki faaliyetlerini yasa ile koruma altına almış oluyor. Peki, gelecekte uzay madenciliği nasıl olacak?

Gelişen şartlar dolayısıyla artık asteroide iniş yapılabiliyor. Bu da yakın tarihte asteroidlerden maden çıkarılabileceği anlamına geliyor. Akıllardaki soru ise bunun için ilk adımı kimin atacağı yönünde. Elbette şirketlerin hemen projelerini hayata geçirmesi beklenmiyor. Öncelikle güvenli bir şekilde işlemin tamamlanacağından emin olmak istiyorlar. Dolayısıyla bir süre daha ünlü isimlerin konuyla ilgili çalışmalarına dair haberler duyacağız.