Türk’ün Uzayla İmtihanı Başlayacak!

Türk'ün Uzayla İmtihanı Başlayacak Türk’ün Uzayla İmtihanı Başlayacak! tua

Türkiye yavaş yavaş her alanda gelişmeye ve adından söz ettirmeye başladı. Hala bazı alanlarda gelişme gösteremesek de atılan adımlar ile kısa süre sonra onlara da ulaşabileceğiz. Bu alanların en çok beklenenlerinden biri olanı da uzay araştırma ajanslarımızın olmamasıydı. Ancak Ahmet Davutoğlu’nun açıklamaları ile yaklaşık 3 ay içerisinde bir uzay araştırma ajansı açılacağını öğrenmiş olduk.

İnsan merakı evreni keşfettirmeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde birçok yeni gezegen bulundu ve uzay ilgimizi iyiden iyiye çekmeye başladı. Ancak Türkiye’de bu işlevi gerçekleştirebilecek olan bir kurum mevcut değildi ve NASA’nın araştırmaları ile yetiniyorduk. Artık kurulacak olan Türk Uzay Ajans’ı ile uzaya bir adım daha yaklaşmış olacağız. 3 ay önce konuşulmaya başlanmasına rağmen şimdiye kadar pek bir gelişme gösterilmemişti ancak Ahmet Davutoğlu bu konu hakkında bir açıklama yaptı ve 3 ay içerisinde Türk Uzay Ajans’ını kurulacağını açıkladı. Ajans kurulduğunda ulusal uzay ajansları ve organizasyonlarla da ilişki içerisinde olacak ve her yeni gelişmeden haberdar olabileceğiz.

Türk'ün Uzayla İmtihanı Başlayacak Türk'ün Uzayla İmtihanı Başlayacak Türk’ün Uzayla İmtihanı Başlayacak! tua

Türk’ün Uzayla İmtihanı Başlayacak

Türk Uzay Ajans’ı çoğunlukla uzay araştırmaları üzerine yoğunlaşacak. Ancak tek yapacakları uzay araştırmaları olmayacak. Aynı zamanda keşif çalışmaları ve uydu teknolojilerini geliştirme çalışmalarını da bizzat kendileri yapacaklar. Kurulduktan sonra ise Ankara’da bir fırlatma rampası kurup uzay ile ilgili araştırmaları daha yakından edinebilmeyi amaçlayacaklar. Uzay teknolojisi denince akla gelecek olan tüm fırsatları kullanmaya çalışacak olan TUA, her sektörde bu teknolojileri kullanmak için uğraşacak.[ads1]

TUA, Ankara merkezli bir araştırma merkezi olacak ve bu merkez sayesinde birçok gelişmeye şahit olabileceğiz. Ayrıca artık 1865’te imzalanan “Uluslararası Telgraf Mukavelesi” ile hakkımız olan 31, 42 ve 50 dereceli yörüngelerde uydularımızı bulundurmaya daha da yaklaşacağız. Umalım da dizilere bile konu olan Türk’ün uzayla imtihanı istenilen gibi olsun.