Tablet Recovery Mod Problemi

Recovery Mod Tablet Recovery Mod Problemi recovery mod hatasi

Android işletim sistemine sahip olan tabletlerde Recovery mod kullanımı pek çok tablet kullanıcısı için korkulan bir durum olmuştur. Eğer bu moddayken hata yaparsanız tüm sistem dosyaları bu hatadan etkilenir dolayısı ile tabletiniz kullanılamaz hale gelebilir. Ancak doğru kullanımın bilinmesi halinde Recovery mod birçok işlemde işinize yarar.

Recovery Mod Nedir?

Teknik olarak her Android işletim sistemine sahip olan cihazlarda bulunan açılış diskindeki kurtarma menüsü olarak tanımlanabilir. Tabletlerde olduğu gibi akıllı telefonlarda da bu mod kullanılabilir. Standart olarak gelen Stok Recovery Mod veri kurtarma işlemlerinden sistem hatalarını düzeltmeye kadar tüm işlemleri yapmanıza imkan tanır.

Recovery Mod Problemlerine Çözüm

Yaşanan problemlere çözüm olarak bu modun iyi tanınması yeterli olur. Öncelikle Recovery modu açmanız için aşağıdaki işlemleri yapmanız gerekiyor;

  • Samsung akıllı telefonları baz alınarak aynı anda ses açma, Home tuşu ve güç tuşuna basmanız gerekiyor.
  • Sonrasında açılış logosu görüldüğü anda güç tuşuna basmayı bırakabilirsiniz.
  • Ancak diğer tuşlara Recovery mod gelene kadar basılı tutmanız gerekiyor.

Recovery Mod Menülerin Anlamı

Android İngilizce temelli bir işletim sistemi olduğu için her ne kadar telefon dilini Türkçeye çevirseniz de kurtarma modunda İngilizce menüler göreceksiniz.

1.     Reboot System Now

Cihazınız Recovery modda iken bu moddan çıkıp tabletin yeniden başlatılmasını sağlar. Yeniden başlatılırken kurtarma modu tuş kombinasyonlarına basmazsanız cihaz normal bir şekilde açılır.

2.    Apply Update From ABD

Bu seçenek cihazınız ile bilgisayar arasında bağlantı kurarak ön yükleme sistem dosyalarını gönderebilirsiniz. Bu seçenek profesyonel olmayan kişiler için önerilmiyor.[ads2]

3.     Apple Update From External Storage

Eğer bu seçeneği seçerseniz harici hafıza kartı vb. depolama aygıtlarına sistem dosyalarını yükleme işlemlerini yapabilirsiniz.

Recovery mod Recovery Mod Tablet Recovery Mod Problemi recovery mod 1024x576

4.     Wipe Data/Factory Reset

Kullanıcıların bu seçeneği tıklamadan önce çok dikkatli olması gerekiyor çünkü bu seçenek tüm dosyaların silinip fabrika ayarlarına dönülmesine neden oluyor. Bu seçenek yeni bir rom yükleme öncesinde kullanılabilir. Ayrıca cihaz kullanımında tutarsızlık yaşandığı zaman fabrikadan ilk alındığı güne getirmek için Recovery mod içerisindeki bu seçenek tercih edilir.

5.     Wipe Cache Partition

Cihazınızda bulunan sistem yada uygulamaların cache dosyalarını ve kalıntı dosyalarını temizlemeyi sağlar. Eğer yeni bir rom yüklemek istiyorsanız yükleme öncesinde mutlaka cache dosyaları silme işlemini yapmalısınız.