SpaceX, Falcon 9’u Okyanus Üzerine İndirmeyi Başardı!

spacex, falcon 9'u okyanus Üzerine İndirmeyi başardı! SpaceX, Falcon 9’u Okyanus Üzerine İndirmeyi Başardı! spacex rocket lifting off

Uzay alanında oldukça güzel gelişmeler yaşanıyor. Amerika Birleşik Devletlerinin uzay taşımacılığı şirketlerinden biri olan SpaceX geçen sene haziran ayında Falcon 9 adlı roketi uzaya göndermeyi ve dünya yörüngesine geri inişi deneyini başarmıştı. Son olarak uzaya gönderdiği 3.roketi de planladığı gibi okyanusun üzerine indirdi.

Deneyin amacı şu şekildeydi: Uydu, Jeostatik transfer yörüngesi üstünde yaklaşık olarak 20.000 mil dünyaya uzakta bulunuyordu ve 3100 kg ağırlığındaydı. THAICOM-8 uydu teslimi adına Flacon 9 adlı roket kullanılarak işlem başarıyla gerçekleştirildi. Böylelikle tam 15 sene boyunca Güneydoğu Asya’daki televizyon veri sinyalleri güçlendirme çalışmalarına hız verilecek.

SpaceX CEO’su Elon Musk konuyla ilgili bir açıklama yaptı ve füzeyle ilgili bir riskten bahsetti. Füzenin dünyaya geri inişi hakkında bilgiler veren Musk, devrilme riskinin diğer deneylere nazaran daha yüksek olduğunu belirtti. Yaşanan gelişmelerin ardından SpaceX’in resmi Twitter hesabından bir görüntü gösterildi. Görüntüde Falcon 9 roketinin THAICOM 8 adlı uydudan dünyaya geri inişi paylaşıldı.

SpaceX, Falcon 9'u Okyanus Üzerine İndirmeyi Başardı! spacex, falcon 9'u okyanus Üzerine İndirmeyi başardı! SpaceX, Falcon 9’u Okyanus Üzerine İndirmeyi Başardı! drone footage of falcon 9 rocket 1024x576 1024x576

SpaceX, Falcon 9’u Okyanus Üzerine İndirmeyi Başardı!

ABD’li uzay taşımacılığı şirketi SpaceX söz konusu deneylerine 2015 yılının Ocak ayında başladı. Ancak yapılan ilk çalışmalardan beklenilen sonuç alınamadı ve Aralık ayına dek bir iniş gerçekleştirilemedi. Çalışmalarına ara vermeden devam eden şirket sonunda istediğini yaptı ve gönderdiği 3 adet roketi de okyanus üstüne indirdi.

Uzaya gönderilen roketler hem yakıt hem hız açısından birçok şeye ihtiyaç duyuyor. Dolayısıyla SpaceX şirketi de işlemlerin ücretinin fazla olmasından sebebiyle roketleri tekrar kullanabilmenin planlarını yapıyor.

Gönderilen roketler haricinde şirketin bünyesinde başka roketler de bulunuyor ve bunları güçlendirme çalışmaları sürdürülüyor.

Yapılan bir diğer açıklama bu konuya ilgisi olanların dikkatini çekecek türden.  Aralık 2015 tarihinde dünyaya indirilen ilk roket California’daki şirket genel merkezinde bir sergide gösterilecek. Başarılı çalışmalarına devam eden SpaceX‘in bundan sonraki projelerinin de ilgi çekeceğine kesin gözüyle bakılıyor.