Okyanusların Temizliği Bariyerlere Emanet!

Okyanusların Temizliği Bariyerlere Emanet! Okyanusların Temizliği Bariyerlere Emanet! 336842  the power of the ocean p

Okyanuslar dünyanın kalbini oluşturan alanlardan biri olarak sayılıyor ancak ne yazık ki kirlilik onları da tehdit ediyor. İnsanoğlu dikkatsiz davranışları sonucunda okyanusların çöplerle buluşmasına neden oluyor. Duruma çözüm bulmak isteyen The Ocean Cleanup bir bariyer sistemi yardımıyla okyanuslarda bulunan çöpleri temizleme kararı aldı.

The Ocean Cleanup’ın düşündüğü sistemdeki bariyerin uzunluğu 99 kilometreyi buluyor. Böylelikle denizlerde biriken cam, plastik vb birçok maddenin temizlenmesi hedefleniyor.

Amaç 99 kilometrelik bir bariyer sistemi oluşturmak ancak başlangıç için deneme olarak 328 metre uzunluğunda bir prototip bariyer yapıldı. Denizlerdeki kirliliğin önüne geçmek için geliştirilen bariyerlerin oldukça faydalı olacağı düşünülüyor.

ocean_power (7) Okyanusların Temizliği Bariyerlere Emanet! Okyanusların Temizliği Bariyerlere Emanet! ocean power 7

Okyanuslar dünya genelinde kirliliğe teslim olan yerler arasında bulunuyor, durum daha da kritik hale gelmeden önce harekete geçmek isteyen yetkililer örnek olarak hazırladıkları 328 metre uzunluğundaki bariyeri Kuzey Deniz’inde test edecek.

Elbette okyanusların temizlenmesi kolay bir iş değil, bu yüzden bariyerler zor koşullara dayanıklı bir şekilde üretilecek ve gelecekteki 10 yıl içinde çöplerin temizliği için uğraşılacak.

The Ocean Cleanup tarafından hazırlanan bariyerlerin derinliği 6.6 metre. Konuyla ilgili yapılan açıklamada bu bariyerlerin okyanustaki hayvanlar için zarar teşkil etmeyeceği belirtildi.  Ancak bu maalesef 99 kilometre uzunluğa ulaştığında geçerli olmayacak zira The University Of Hawaii’den Jeffrey Drazen bariyerlerin hayvanların göç hareketlerini olumsuz etkileyeceği konusunda uyarılarda bulundu.

Projenin iyi yönlerinin yanı sıra kötü yönlerinin de olduğuna dikkat çeken bazı uzmanlar, yalnızca yüzeydeki değil denizin derininde bulunan çöplerinde tehlikeli olduğunu ve onlarında toplanması gerektiğinin altını çiziyorlar.

[ads1]

Hazırlanan proje kapsamında önceliğin deniz yüzeyi olacağı belirtildiği için bu konuya odaklanılacağı haberleri yazılıyor. Üretilecek bariyerlerin işi yalnızca çöpleri temizlemek değil, biyolojik malzemeleri geri dönüşüm için ayırt ederek katkı sağlayacağı ifade ediliyor.[adsx]