NASA Zor Günler Mi Geçiriyor?

nasa zor günler mi geçiriyor? NASA Zor Günler Mi Geçiriyor? nasa headquarters

NASA’dan ciddi bir haber geldi. Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi olarak hizmet veren isim mali sıkıntılar yaşaması sonucunda sahip olduğu bölümlere veda etmeye hazırlanıyor.

Ekonomik krizler gerek devletlerin gerek şirketlerin ve kişilerin zaman zaman zor durumda kalmasına neden oluyor. Hatta bazen öyle kötü sonuçlar ortaya çıkıyor ki ünlü isimler dahi iş hayatına veda edebiliyor. Neyse ki bugünün haberi olan NASA’da böyle bir şey söz konusu değil. Konu şimdilik ISS’in satışını kapsıyor.

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, bünyesinde bulundurduğu ISS’i özel bir şirkete satmak için çalışmalarına hız verdi. Özellikle ay ve mars gezegenine yönelik yapılan araştırmalar NASA için büyük önem arz ediyor. Dolayısıyla finansman olarak iyi bir durumda olmaları gerekiyor. Yapılan görüşmelerin sonunda gelecek adına umut taşıyabilmek için böyle bir karar alındı. Yönetici Bill Hill konuyla ilgili yaptığı açıklamada ISS’in özel bir şirkete devredilmesi konusunda planlarının olduğunu dile getirdi.

This May 15, 2014, artist concept rendering provided by NASA shows their Orbiting Carbon Observatory (OCO)-2. The OCO-2, managed by NASA's Jet Propulsion Laboratory in Pasadena, Calif., will launch from Vandenberg Air Force Base, Calif., on a Delta II rocket on July 1, 2014. OCO-2 is managed by JPL for NASA's Science Mission Directorate, Washington. Orbital Sciences Corporation, Dulles, Va., built the spacecraft and provides mission operations under JPL's leadership. The California Institute of Technology in Pasadena manages JPL for NASA. (AP Photo/NASA/JPL-Caltech) nasa zor günler mi geçiriyor? NASA Zor Günler Mi Geçiriyor? carbon nasa 1024x576

Tabii bu açıklama farklı düşüncelerin ortaya çıkmasına neden oldu. NASA’nın yaptığı planların gelecekteki mali durumu düzenlemek amacıyla olduğu ve dolayısıyla hâlihazırda böyle bir sıkıntı içinde olabilecekleri konuşulmaya başlandı.

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesinin politikaları kapsamında bu kararı almasının ilginç bir yanının bulunduğunu söylemek güç zira yapılan her araştırma milyon dolarların elden çıkarılmasına neden oluyor. Haberlere sık sık konu olan Ay ve Mars için başlatılan projelerin NASA için aksamaması gerekiyor. Dolayısıyla Bill Hill’de ekonomik durumun korunmasının önemine, mali kaynakların yeterli oranda olması gerektiğine dikkat çekti.

Bu bağlamda ilk etap olarak ISS’in özel bir şirkete devredilmesi gündeme geldi. NASA’dan nasıl bir şirkete satılacağına dair bir açıklama gelmezken Rusya, Japonya ve Kanada gibi ülkelerin adı geçiyor.