En İyi Casus Reklam Virüsü Temizleme

Bilgisayar CD’yi Okumuyor Sorununa Çözüm

Ubuntu ‘’.deb’’ Uzantılı Dosyalar Yükleme Sorunu

Windows 10 Misafir Girişi Yetki Sorunları

Microsoft’tan Google’a Rakip Olacak Çeviri Uygulaması!

Bilim 14 Aralık 2016
1180 Okundu

Yapay zeka alanındaki çalışmalara bir yenisi de Microsoft şirketi tarafından eklendi. İnternet üzerinden çeviri yapabilen uygulamalar kullanıcıların işini bir hayli kolaylaştırırken ünlü şirketinde konuyla ilgili bir hamlesi oldu.

Bilindiği gibi Google’ın Translate adında bir çeviri uygulaması var ve geçtiğimiz günlerde güncellendi. Geride kalan süreç içerisinde Google Translate ile yapılan çevirilerde birçok hataya denk geliniyordu. Bunu düzeltmek isteyen şirketin çalışmaları sayesinde bir güncelleme getirildi ve daha sonrasında özellikle İngilizce Türkçe çeviri yaparken oldukça iyi sonuçlar alındığı gözlendi. Hatta çeviri uygulamasının bu durumu şirket yetkililerini bile şaşırtmıştı. Google’ın yapay zeka programı olan DeepMind’ın eğitim almadığı tercüme durumlarının üstesinden gelmesi uygulamaya olan ilgiyi de artırmıştı.

Microsoft kanadından gelen bilgide Windows ve diğer işletim sistemlerine yönelik bir çeviri uygulamasının yayınlanacağına yönelik oldu.

microsoft-translator Microsoft'tan Google'a Rakip Olacak Çeviri Uygulaması!

Araştırma yöneticisi Lili Cheng tarafından San Francisco’da düzenlenen bir etkinlikte yapılan açıklamada çeviri uygulamasının Microsoft’un 2014 yılında bir Skype tercüme servisini takip ettiği ve 9 konuşulan dil ile 50 yazılı dili çevirme kapasitesinin bulunduğu belirtildi. Uygulama ayrıca konuşma tanıma ve makine çevirisi gibi Al tekniklerine dayalı olarak çalışıyor.

Şirket, gelecek yıl Cortana dijital asistanını ürünlerine koymak isteyen cihaz üreticileri için bir yazılım araç kiti de sundu. Microsoft Genel Müdürü Satya Nadella, Al teknolojisini şirketin geleceğinin önemli bir parçası olarak görüyor ve bu alan için hem zaman harcıyor hem de yatırım yapıyor.

Yapay zekaya sahip şirketlerin birbirleriyle olan rekabetleri sonucunda ortaya çıkan gelişmeler elbette en çok kullanıcıların işine yarıyor. Microsoft’un Google’a karşı yaptığı bu hamle ile tercüme alanında alternatifler çoğalacak diyebiliriz. Gelecek adına önemli teknolojilerden biri olarak kabul edilen yapay zekaların ileride ne gibi projelerde yer alacağı da merak edilen konular arasında.

 

Kaynak:Bloomberg L.P.

Yazar Hakkında
Profili Görüntüle

Sosyal Hizmetler öğrencisiyim. Teknoloji alanında uzun zamandır haber editörlüğü ile ilgileniyorum. Yazıların okuyucu adına faydalı olması için elimden geleni yapıyorum.

Yorumlar
Yukarı Çık
Sayfa da117 sorgu var. 0,746 saniyede yüklendi.