Japon Çiftçinin Yeni Yardımcısı “Drone” Olacak!

Japon Çiftçinin Yeni Yardımcısı "Drone" Olacak! Japon Çiftçinin Yeni Yardımcısı “Drone” Olacak! JrBl0ykgPVdC3oX6iTsrg4XXXL4j3HpexhjNOf P3YmryPKwJ94QGRtDb3Sbc6KY

Japonya teknoloji alanında ileri bir seviyede bulunuyor. Bununla beraber sanayi alanı da ülkenin gelirinde önemli paya sahip. Tarım konusunda daha da ilerlemek isteyen Japonya drone‘ları projelere dahil etmeye karar verdi. İnsansız hava araçlarıyla ilgili yaşanacak olan bu gelişme bir ilke de imza atabilir.

Japonya, tarım alanında farklı yöntemler kullanmayı tercih ediyor. En dikkat çeken ise topraksız üretim adı verilen hidrofonik yöntem. Bu şekilde buğday, pirinç, şeker pancarı gibi yiyecekleri daha rahat bir şekilde yetiştirmeyi amaçlıyorlar. Arazi alanlarının dar olması sebebiyle çeşitli seçenekler üzerinde duruluyor.
Tarım işiyle ilgilenenlerin sorun yaşadığı konuların başında ise zararlı haşereler geliyor. Her türlü önlemi alarak besinleri korumaya çalışan çiftçiler için Japonya‘da ilginç bir gelişmenin eşiğine gelindi. İnsansız hava araçları olarak bilinen dronelar haşerelerin yok edilmesi için ilaçlama amacıyla kullanılacak.

Japon Çiftçinin Yeni Yardımcısı "Drone" Olacak! Japon Çiftçinin Yeni Yardımcısı "Drone" Olacak! Japon Çiftçinin Yeni Yardımcısı “Drone” Olacak! drone 1 1 1024x576

Japon Çiftçinin Yeni Yardımcısı “Drone” Olacak!

Üzerinde çalışılan projenin mimarları Saga Üniversitesi ve BT Şirketi Optim. Yapılan anlaşma sonucunda dronelar tarım arazilerinde çiftçilerin yardımcısı olacak. Dronelar aynı zamanda terminal kameralar ve kızıl ötesi ışınlar sayesinde toprağın daha verimli hale gelmesini sağlayacak.
Bunun için seçilen drone‘un adı “Agri” ve ilk olarak Saga ilindeki iki yiyecek için kullanılacak. Patates ve soyanın korunması, iyi koşullarda yetişmesi için göreve hazır hale getirilecek.
[ads1]

Japon yetkilileri çalışmalarına hız verirken dronelardan verim alacaklarından eminler. Verilen bilgilere göre şu an için elli tür haşerenin yok edilmesinde etkili sonuçlar alındı. Elbette bu işin bir de çiftçiler açısından ele alınması gerekiyor. Önerinin reddedilme ihtimaline karşılık yetkililer farklı alternatifler üzerinde duruyor. Örneğin dronelar elektrik enerjisi ile de haşerelerle mücadele edebilecek.
Son olarak Agri Drone‘lar bağımsız şekilde hareket edecek ve hedefleme sistemiyle çalışacak.[adsx]