İşte 2016’nın Muhteşem Bilimsel Keşifleri

İşte 2016'nın Muhteşem Bilimsel Keşifleri İşte 2016’nın Muhteşem Bilimsel Keşifleri j  piter juno ula  t

2016 yılı iyiysiyle kötüsüyle birçok anıyı geride bıraktı. Ama diğer taraftan da birçok konuda yenilikler yaşandı. Geçtiğimiz günlerde verdiğimiz haberimizde Mayalar ile ilgili yaşanan bir durumu sizlere bildirmiştik. Şimdi ise sizlere geride bıraktığımız 2016 yılında yaşanan bilimsel keşifleri aktarmaya çalışacağız.

1. Einstein’ın geçmişteki buluşları günümüzde önem kazanmaya devam ediyor. 2016 yılının sonlarına doğru Einstein’ın genel görelelik kuramında yola çıkarak yahmin ettiği kütleçekim dalgaları yani uzayda yer alan sönük dalga parçaları sonunda keşfedildi. LİGO yani Lazer İnterferometrik Kütleçekimsel Dalga Gözlemevi 2016 yılında kütleçekim dalgalarını doğrudan tespit etmeyi başardı. Los Alamos Ulusal Laboratuvarı Üyesi Christopher Fryer bu konuda yaptığı açıklamada Einstein’ın haklı olduğunu ve kendilerinin bunu kanıtladıkları için mutlu olduklarını iletti.

2. Myanmar’da bir kehribar pazarında keşfedilen ve kehribarın içine sıkışmış halde bulunan dinozor tüylerinin 100 milyon yıllık olduğu tespit edildi. Kanada’da yer alan Kraliyet Saskatchewan Müzesi’nden Ryan McKellar yaptığı açıklamada kehribarın içinde dinozor tüyü dışında demir izleri ve tortulara rastladıklarını da belirtti. Diğer taraftan da Jurassic Park filmindeki gibi bir dnadan dinozor üretemeyeceklerini de ekledi.
3. Ekim 2016’da Tanzanya’da birden fazla insanın binlerce yıl önceki ayak izlerini tespit ettiler. Engare Sero bölgesinde volkanın etrafında tespit edilen bu ayak izlerinin ne kadar eski olduğu henüz tespit edilemedi.

4. Ocak 2016 tarihinde Tunus’ta tarihin en büyük deniz timsahı fosili tespit edildi. 9 metreden uzun olduğu ve 3 tondan ağır olduğu düşünülen bu timsahın bilimsel adı Machimosaurus rex. 120 milyon yıl yaşında olduğu tespit edilen bu timsahın 145 milyon yıl önce soyunun tükendiğini belirten bilim adamları şaşırmış durumda.

 

5. NASA tarafından Jüpiter gezegenine gönderilen JUNO uzay aracı Jüpiter’e ulaştı. 5 yılda yörüngeye oturan uzay aracı Jüpiter’in yörüngesine oturan ilk insan yapımı araç.