İnsansı Robotlar Marsa Gidiyor!

İnsansı Robotlar Marsa Gidiyor! İnsansı Robotlar Marsa Gidiyor! mars globes wet dry

NASA, uzayla ilgili planlarına ara vermeden devam ediyor. Son gelen haberler Mars’ta insansı robotların kullanılacağı yönünde oldu.

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, son dönemde geliştirdiği robotları bu defa uzay yolculuğunda kullanmayı düşünüyor. Mars gezegenine gönderilecek olan robotlar tarihe en ilginç projelerden birisi olarak yansıyacak.

Mars gezegenine ilişkin projenin başlangıcı Massachusetts’li 3 üniversite ve İskoçyalı 4 üniversitenin yardımı ile NASA’nın uzay bölümünün işbirliği sonucunda geliştirilen robotlar oldu. Daha sonrasında insansı robotların uzaya gönderilmesi fikri ortaya çıktı. Üretilen insansı robotlara Valkyrie adı verildi.

Peki, NASA bu projeyle neyi amaçlıyor?

Aslında tam olarak istenilen insanların hareketlerine benzeyen robotik teknolojiler sayesinde uzayda da bir yaşamın mümkün olup olmayacağını öğrenmek. Bir diğer önemli detayda projenin uzun bir süreyi kapsaması. Böylelikle dünyanın dışında bir yerde hayat sürdürülebilir mi sorusunun yanıtı aranacak.

İnsansı Robotlar Marsa Gidiyor! İnsansı Robotlar Marsa Gidiyor! İnsansı Robotlar Marsa Gidiyor! o MARS facebook 1024x512

İnsansı Robotlar Marsa Gidiyor!

Robotların gelişimine katkıda bulunan Massachusetts Lowell University Profesörü Holly Yanco, söz konusu robotların insansı özellikler taşıdığını ve NASA’nın da oluşturulan plan dahilinde onları uzaya göndermeyi düşündüğünü söyledi. Yanco, gelecekte Mars’ta yaşamanın ne tür sonuçlar doğurabileceği yönünde çalışmalar yapılarak insanlar açısından önemli bilgilere ulaşılmak istendiğinin de altını çizdi.

İnsansı robotların nasıl kullanılacağı sorusuna gelirsek;  robotların Oculus Rift sanal gerçeklik gözlüğünü kullanacağını söyleyebiliriz. Bu şekilde elde edilecek görüntüler NASA tarafından kaydedilecek. Ayrıca robotların kızıl ötesi ışınlara sahip olacağı, kamera ve hassas alıcılar sayesinde daha iyi veriler elde edileceği de söylenenler arasında.

Dünya dışında bir yerde yaşama fikri uzun zamandır konuşuluyor. Uzaya gönderilen araçlar sayesinde toplanan veriler ışığında her gün yeni bir fikir ortaya çıksa da şimdilik somut bir gelişme yaşanmış değil. NASA, söz konusu yaşam projesini 2030 yılında hayata geçirecek ve ondan önce insansı robotları marsa yollayacak.[adsx]