Güneş Sistemine Uymayan Gök Cismi Bulundu!

güneş sistemine uymayan gök cismi bulundu! Güneş Sistemine Uymayan Gök Cismi Bulundu! dunyaya carpmasi beklenen buyuk gok taslari 5

Uzay ile ilgili bilinmeyenler, merak edilenler gün geçtikçe aydınlanıyor ve bilim adamları bu konuda çalışmalarına ara vermeden devam ediyor. Güneş sisteminde keşfedilen yeni gezegenler sürekli olarak bizleri şaşırtmayı, farklı olgular ile karşılaşmamızı sağlamayı başarıyor. Son olarak “Niku” ismindeki gök cismi gündemimize yerleşti diyebiliriz. Peki, bu gök cisminin konuşulmasının ardındaki sır nedir?

Öncelikle belirtmemiz gerekiyor ki Niku adı verilen yeni gök cismimiz Neptun gezegeninin hemen arkasında yer alıyor ve şimdiden farklılığı ile dikkatleri üzerine çekiyor. Bilim adamlarının son keşifleri arasında bulunan gök cismi sergilediği ilginç durumlar ile araştırılma konusu olmayı hak ediyor gibi görünüyor.

Niku güneş sistemine oldukça uzak bir mesafede bulunuyor ve dolayısıyla meydana gelen hareketleri de gizemini koruyor. Bilim dünyası Niku’nun sahip olduğu özellikleri araştırmak için çalışmalarına çoktan başladı.

i güneş sistemine uymayan gök cismi bulundu! Güneş Sistemine Uymayan Gök Cismi Bulundu! i 4

Aslında herkes tarafından ilginç bulunmasının nedeni tam olarak yörüngenin tersine hareket etmesi denilebilir. Güneş sisteminde yer alan gezegenlerin gerçekleştirdiği dönüşlerin aksi yönde hareketini sürdüren Niku bu yönüyle herkesin ilgi odağı haline geldi.

Yapılan açıklamalar bu durumun birazda tuhaf olduğuna işaret ediyor zira uzmanlar yıldız sisteminin içerisinde bulunan bütün cisimlerin hareket yönünün aynı olması gerektiğini, Niku’nun ise ilk kez rastlanıldığı üzere yörüngenin tam tersine döndüğünü söylüyor.

Uzayda yer alan gezegenler ve gök cisimleri sahip oldukları gizemle bu zamana dek insanoğlunun ilgisini çekmeyi başardı. Anlaşılan o ki Niku bunu bir nebze daha ileriye taşıyacak. İlk kez rastlanılan durum ile ilgili yapılan yorumlardan ortaya çıkan bir diğer ihtimal ise bir gücün etkisinde kalan Niku’nun bu şekilde hareket edebileceğini gösteriyor. Örneğin gezegen dokuz adındaki gök cismiyle aralarındaki yakınlık ters bir etki oluşturmuş olabilir deniyor.