Google’ın Yapay Zekası Artık Mimik Sahibi!

Google'ın Yapay Zekası Artık Mimik Sahibi! Google’ın Yapay Zekası Artık Mimik Sahibi! 5222654 1x1 700x700 1

Yapay zekaların gelişimi sürüyor. Geleceğin teknolojisi olarak adlandırılan yapay zeka algoritmaları için hazırlanan projeler birbiri ardına gerçekleştiriliyor. En bilinenler arasında gösterilen Google DeepMind içinde bazı yenilikler söz konusu. Robotik teknolojinin yeni yeteneği insanların kullandığı mimikleri yapabilmesi olacak. Duygular ise daha sonraki adım.

Robotik teknoloji olarak adlandırılan yapay zeka algoritmasına insanların gelecekteki yardımcısı gözüyle bakılıyor. Öyle ki sahip oldukları özellikler ile şimdiden fazlasıyla dikkat çekiyorlar. Konuşabilmeleri ve belli davranışları gerçekleştirmeleri sayesinde insanlarla olan benzerlikleri her geçen gün artıyor.

Son olarak ele alınan kavram ise bireylere ait mimik ve duygular. İddialar yapay zekanın bunu gerçekleştirilebileceği yönünde birleşiyor. Peki, Google bu anlamda nasıl bir yol izleyecek?

human-vs-machine Google'ın Yapay Zekası Artık Mimik Sahibi! Google’ın Yapay Zekası Artık Mimik Sahibi! human vs machine

DeepMind, Google tarafından geliştirilen yapay zekanın adı ve yakın tarihte oluşturulan yeni projeye bakarsak robotların önemli bir adımın eşiğinde olduğunu söyleyebiliriz. Google ekibi WaveNet adındaki programı geliştirerek yapay zekanın geleceğini değiştirmenin hesaplarını yapıyor. Programda yapay sinir ağları yer alıyor ve böylece robotların insana dair duyguları yansıtabilmesi hedefleniyor.

WaveNet programı ile belli bir kişiye ait kelime bilgisi ve cümle yapısına sahip olacak olan yapay zeka bu şekilde konuşmasını zenginleştirebilecek. Programa ait bir diğer özellik ise, robotlardaki sesin değiştirilerek insan sesini kullanabilme yönünde olacak. Yapay zekanın kullandığı diller arasında İngilizce ve Mandarin Çincesi bulunuyor.

Bunun nasıl olabileceği sorusuna Google ekibi tarafından verilen yanıtta, yapay zekanın bireylere verilecek hoparlör sayesinde insanların ses şekillerini ve sinir ağlarını taklit edebileceği yer aldı. Örnek olarak robotik teknoloji yapay zekaların yakın tarihte şarkı söyleyebileceği gösterildi. Gittikçe insanların sahip olduğu özellikleri daha fazla bünyesinde barındırmaya başlayan yapay zeka algoritmasının bunu da yapabilmesi hiç şaşırtıcı olmaz.