Google Mobil Veri Kullanımını Azaltacak!

Google Mobil Veri Kullanımını Azaltacak! Google Mobil Veri Kullanımını Azaltacak! i 5 3

Google şirketi sahibi olduğu Play Store’a yönelik yenilik çalışmalarını sürdürüyor. Bundan önceki haberlerimizden birinde bilgilerini paylaştığımız işletim sistemlerinin indirilme oranlarının ardından şimdiki Play Store hamlesi mobil veri tasarrufu için oldu.

Google bir süredir Android işletim sistemleriyle ilgili verileri takip ediyordu. Sahibi olduğu Android 6.0.1 Marshmallow, Lollipop gibi işletim sistemlerinin kullanıcılar tarafından nasıl bir ilgiyle karşılandığını, hangisinin yükselişe geçip hangisinin düşüş yaşadığını izleyen Google yönetimi istatistik verilerini merak edenlerle paylaşmıştı. Şirketin şimdiki düşüncesi ise yine kullanıcıların ilgisini çekecek türden.

i (4) Google Mobil Veri Kullanımını Azaltacak! Google Mobil Veri Kullanımını Azaltacak! i 4 2

Google mobil veri kullanımıyla ilgili yeni bir proje üzerinde çalışmalarını devam ettiriyor. Projenin detaylarında mobil veri tüketimi konusunda kullanıcılara yardımcı olacak bir özellik yer alıyor. Yapılan haberler ise söz konusu yeniliğin test aşamasında olduğu yönünde. Peki, bu özellik nasıl çalışacak?

Android kullanıcıları Google Play Store üzerinden bir uygulama indirmek istediklerinde ekranda bir uyarı yazısı belirecek. Burada sorulan soru ile kullanıcıların tercih yapması istenecek. Uyarının içeriğinde ise seçilen uygulamanın mobil veri üzerinden mi yoksa wi-fi bağlantısı olduğunda mı indirilmek istendiği şeklinde sorular yer alacak. Mobil veri seçildiği takdirde uygulama hemen indirilmeye başlanacak. Ancak diğer seçenek tercih edildiğinde wi-fi bağlantısı olana dek indirme işlemi ertelenebilecek.

i (3) Google Mobil Veri Kullanımını Azaltacak! Google Mobil Veri Kullanımını Azaltacak! i 3 2

Google bu sayede kullanıcıların mobil veri tüketiminin azalmasını hedefliyor. Sunulan iki seçenekten bir tanesi olan uygulamayı indirmeyi ertelemek herhangi bir wi-fi bağlantısı bulunana dek geçerli olacak. Böylelikle mobil veri tüketilmeden uygulamanın cihaza indirilmesi mümkün olacak. Google’ın kullanıcılara ileteceği uyarı yazısının içinde seçilen uygulamanın dosya boyutuna da yer vererek bilgi sahibi olunmasını sağlayacak.

Google şirketinin henüz test aşamasında olan mobil veri tüketiminde tasarruf edilmesine yardımcı olacak özelliğinin yakın tarihte Android kullanıcılarıyla buluşması bekleniyor.