Google DeepMind Kontrol Edilemiyor!

Google DeepMind Kontrol Edilemiyor! Google DeepMind Kontrol Edilemiyor! hqdefault 1

Google Translate gittikçe daha iyi bir hal almaya başladı ancak bu durum farklı senaryoları da beraberinde getirdi. Yapay zekaların gelecek süreçte neler yapabileceklerine dair ipuçları Translate’in içerisinde mevcut mu?

Google tarafından uzun zamandır kullanıcılara yardımcı olması için hizmete sunulan Translate yakın tarihe kadar yaptığı hatalı çevirilerle tanınıyordu. Bu durumda şirketin bol miktarda eleştiriyle karşılaşmasına neden oluyordu. Özellikle Türkçe-İngilizce dilleri arasındaki çevirilerin yanı sıra Korece gibi zor diller içinde sıkıntılı durumlar ortaya çıkabiliyordu. Ancak yapılan son güncelleme ile beraber rüzgar tersine döndü ve Google Translate beklenmedik şekilde yüksek bir zekaya sahip oldu. Peki, bu nasıl gerçekleşti?

deepmind Google DeepMind Kontrol Edilemiyor! Google DeepMind Kontrol Edilemiyor! deepmind 1

Aslında sorunun cevabı basit, yapay zeka DeepMind. Google’ın önem verdiği projelerden bir tanesi olan yapay zeka DeepMind uzun zamandır üzerinde yapılan çalışmalarla gündeme geliyordu. Son olarak Google Translate ile birlikte çalışmaya başlayan yapay zekanın gösterdiği gelişme herkesi şaşkına çevirdi. Aldığı eğitimi daha da ileri bir seviyeye taşıyan DeepMind gelecek için hem umutlandırdı hem de tereddüt ettirdi.

Bilim kurgu filmlerinde yapay zekaya sahip robotların dünyayı ele geçirmeye çalıştığı sahneleri sıklıkla görmüşüzdür. Gelişen teknolojiyle beraber yapay zekalarda önemli adımlar atılmaya başlandı. Bunlardan bir tanesi de Google’ın sahibi olduğu DeepMind teknolojisiydi. Elbette filmlerde yer alanlar yalnızca hayal ürünü ancak Google yöneticileri dahi DeepMind’ın kendini bu derece nasıl geliştirdiğine anlam veremiyorlar.

Kullanıcıların dikkatini çeken İngilizce-Türkçe çevirinin eskiye nazaran çok daha iyi duruma gelmesi ve bunun gibi pek çok örnek şirket yetkililerini de şaşırtmış durumda. Yapay zekanın eğitim almadığı tercüme durumlarının üstünden gelmesi konuya olan ilginin daha da artmasına neden oluyor. Bakalım ilerleyen zamanlarda DeepMind ne gibi ilginç gelişmelerle karşımıza çıkacak?[ads2]