En İyi Casus Reklam Virüsü Temizleme

Bilgisayar CD’yi Okumuyor Sorununa Çözüm

Ubuntu ‘’.deb’’ Uzantılı Dosyalar Yükleme Sorunu

Windows 10 Misafir Girişi Yetki Sorunları

Gezegen Yiyen Yıldız Bilim Dünyasını Hareketlendirdi!

Bilim 22 Aralık 2016
1089 Okundu

Dünya gündemi her dakika değişmeye devam ediyor ve aynı zamanda uzayda da farklı gelişmelerin olduğu haberleri geliyor. Hatta son bilgi bir hayli ilginç zira gezegen yiyen bir yıldızın keşfedilmesi dikkat çekici bir gelişme olarak haber kaynaklarında yerini aldı.

Uzayda neler olduğunu tam olarak bilmek elbette mümkün değil ancak bilim insanlarının araştırmaları sayesinde yavaş yavaş gizemli noktaların aydınlandığı görülüyor. Son paylaşılan bilgi ise diğerlerinden biraz farklı.

Uzayda keşfedilen bir yıldızın etrafındaki gezegenleri etkileyerek onları kendisine çektiğini ve daha sonrasında yuttuğu ortaya çıktı. Dünyadan 300 ışık yılı uzakta bulunan yıldızın güneşe olan benzerliğinin altı çizildi.

Yıldıza ait çalışma “Astronomy and Astrophysics” dergisinde yayınlandı. Güneşe ikizi kadar benzediği belirtilirken araştırmanın detaylarında yıldızın 6 milyar yaşında olduğunun tahmin edildiği yer aldı.

800pxartists_impression_of_corot7b_ Gezegen Yiyen Yıldız Bilim Dünyasını Hareketlendirdi!

Bu durumun dünya ve güneş arasındaki ilişkiyi ne derece etkileyeceği merak konusu olurken soruların cevabını Chicago Üniversitesi Öğretim Üyesi Jacob Bean verdi. Bean yaptığı açıklamada araştırma sonucunda elde edilen bilgilerin güneşin yakın gelecekte dünyayı içine çekeceği anlamına gelmediğini, bu bilginin yıldız sistemlerine yönelik önemli ipuçlarını içerdiğini ifade etti.

HIP 68468 yıldızı dünyanın üç katı büyüklüğünde ve ısıya dayanıklı metallere sahip gezegenleri yuttuğu için kendisiyle yaşıt bir diğer gezegene oranla 4 kat fazla lityum içeriyor.

HIP 68468 yıldızına ait bir diğer ilginç detay ise yörüngesindeki gezegenlerden birinin Neptün’den yüzde 50, bir diğerinin de dünyadan üç kat büyük olması.

Güneş ve onun çekimi ile etrafında yer alan gezegenler ile küçük gök cisimlerinden oluşan uzay düzenine ait elde edilen yeni bilgiler bilim dünyasını hareketlendiriyor. Güneşe olan uzaklıklarına göre sıralanan ve Merkür, Venüs, Dünya, Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün isimleri verilen gezegenler dışında yapılan araştırmalar sonucunda yeni bulgular ortaya çıkıyor.

 

Kaynak:Sabah.com.tr

Yazar Hakkında
Profili Görüntüle

Sosyal Hizmetler öğrencisiyim. Teknoloji alanında uzun zamandır haber editörlüğü ile ilgileniyorum. Yazıların okuyucu adına faydalı olması için elimden geleni yapıyorum.

Yorumlar
Yukarı Çık
Sayfa da117 sorgu var. 0,868 saniyede yüklendi.