Elektrikli Uçak Dönemi Başlayacak!

Elektrikli Uçak Dönemi Başlayacak! Elektrikli Uçak Dönemi Başlayacak! ads  z crop1033

Elektrikli otomobil, otobüs derken şimdi de elektrikli uçak modeli ile karşı karşıyayız. NASA yaptığı çalışmalar sonucunda Maxwell X-57 adlı bir elektrikli uçak üretmeyi başardı.

Son zamanlarda özellikle otomobil sektöründe elektrikli araçların yapımına ağırlık veriliyor. Benzinle çalışan otomobillerin doğaya olan zararları yüzünden bu konudaki çalışmalar hızlandırıldı. NASA‘da üzerine düşeni elektrikli uçak üretimini gerçekleştirerek yapmış oldu. Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) cephesinden gelen bilgilerde X sınıfı modelleri arasına katılması düşünülen uçağın adının Maxwell X-57 olmasına karar verildiği ve çevreci özellikleriyle dikkat çeken elektrikli uçağın deneme testlerine başladığı yer aldı.

NASA bünyesinde yapılan araştırmalarda birçok araç kullanılıyor. Bunlardan birisi de yakın tarihte Maxwell X-57 adlı elektrikli uçak olacak. Henüz test aşamasında olan uçak, başarılı sonuçlar alınması halinde NASA‘nın belli görevlerinde kullanılacak.

Elektrikli Uçak Dönemi Başlayacak! Elektrikli Uçak Dönemi Başlayacak! Elektrikli Uçak Dönemi Başlayacak! nasa2 968x500

Elektrikli Uçak Dönemi Başlayacak!

Uçağın kanatlarında 14 metrelik dönen elektrikli pervane motorları bulunuyor. Böylelikle sessiz çalışması sağlanan uçak aynı zamanda çevreci özelliklere sahip. Uçağın deneme testlerinin ise yaklaşık dört yıl sürmesi bekleniyor.

[ads1]Konuyla ilgili NASA‘dan da bir açıklama geldi. Yönetici Charles Bolden, Maxwell X-57 adlı elektrikli uçak modeli hakkında, uzun zamandır üzerinde çalıştıkları projenin bir parçası olduğunu ve gelecek adına önemli bir adım atıldığını söyledi.

Maxwell X-57‘nin genel özellikleri şu şekilde: kanatlarda yer alan 14 metrelik elektrikli pervaneler yardımıyla kalkış ve inişlerin sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi sağlanacak. Ayrıca uçakta iki adet de ana motor bulunacak. Mühendislerin tahminini göz önünde bulundurursak hız olarak 175 mph’ye ulaşması bekleniyor.

NASA‘nın verdiği bilgiler arasında uçağın adıyla ilgili detaylarda yer alıyordu. 19. yüzyılda yaşamış olan İskoç fizikçi Clerk Maxwell’in isminin tercih edildiği belirtilirken, bu projenin uzun bir dönemi kapsadığının altı çizildi.[adsx]