Dünya Dışı Varlıklar Sonumuzu Getirebilir

Dünya Dışı Varlıklar Sonumuzu Getirebilir Dünya Dışı Varlıklar Sonumuzu Getirebilir E0ERz6iHw06LVIPXtSo77w

İnsanlığa uyarı: Dünya Dışı Varlıklar Sonumuzu Getirebilir

Bilim severler Stephen Hawking’in kurgularını bilirler. Ona göre dünya dışı varlıklar gezegenimizin sonu olacaktır. Nitekim geçtiğimiz aylarda Hawking “Dünya dışı varlıklar gezegenimizi keşfettiği zaman bu insanlığın sonu olacaktır.” şeklinde yaptığı açıklamaya Lucianne Walkowicz’te destek verdi.

Chicago’da Adler Planetaryum müzesinde astrofizikçi olarak görev yapan Lucianne Walkowicz, NBC Haber’e konuştu. Lucianne, “Akıllı bir uygarlığın dikkatini çekme niyetiyle aktif temas kurduğumuz medeniyet, belki de bizim çıkarlarımızla zerre kadar ilgilenmiyordur” şeklinde yaptığı açıklama ile Hawking’in haklı olduğunu belirtti.

Hawking ve onun arkadaşları insanoğlunun uzaydaki diğer medeniyetlerle teması kurma çabalarının yanlış olduğunu eğer dikkat etmezsek bu girişimlerin bizim sonumuzu getirebileceğini söylüyor.

Hawking’in söylediği herşeye katıldığını belirten Lucianne, bunun iki ihtimalli bir oyun olduğunu söylüyor. İlk ihtimal dünya dışı varlıklarla kurulmaya çalışan bağ, yani gönderdiğimiz mesajların insanoğlunun sonu olabileceği yönünde. Diğer ihtimal ise eğer herşey yolunda gider ise dünya dışı varlıklar sayesinde daha ileri refah seviyesine de ulaşabileceğimizi ekliyor. Ve devam ediyor onların amacını onlarla görüşene kadar bilemeyeceğimizi söylüyor.

Bilim kurgu filmlerine de konu olmuş kurgularda da aynı konular işlenirken Hawking, dünya dışı canlıların kendi gezegenlerini tüketmiş olabileceklerini ve başka gezegenler ararken bizim iletişim çabamızın bizim sonumuzu getireceğini söylemesi endişe uyandırıyor. Bilim dünyasında önemli bir yeri olan Hawking’in bu sözleri kimi kesimlerce destek görse de bazıları da ona karşı.

Evrende bilinen ve gezegenimize benzeyen 40 milyar civarı gezegen var. Buna rağmen bunlardan hiçbirinin henüz bizim gezegenimizle temas kurmaması ise merak uyandırıcı. Bilim dünyasına göre dünya dışı varlıkların seyahat mesafesi bizim sandığımızdan daha yavaş olduğu yönünde.

Bildiğimiz kadarıyla 1984 yılından bu yana uzayı dinleme çabalarımız var. Zaman zaman uzaya sinyaller ile mesajlar da iletiyoruz. Hatta bilim adamlarına göre teknolojimiz çok geri olduğu için bize gelen mesajları henüz almamış, gönderdiğimiz mesajlar da henüz ulaşmamış olabilir.

Peki siz Hawking ve arkadaşlarının bu öngörüsü hakkında ne düşünüyorsunuz?