Dört Yeni Gezegen Bulundu İşte Sırları

Dört Yeni Gezegen Bulundu İşte Sırları Dört Yeni Gezegen Bulundu İşte Sırları Dört Yeni Gezegen Bulundu İşte Sırları Uzay ve gezegen 2

Pegasus takımyıldızı tarafında yer alan ve Yerküre’den yaklaşık 129 ışık yılı uzaklıkta bulunan bir yıldız sistemine ait dört gezegen bulundu. Bu yıldız sisteminin ismi HR8799 olarak biliniyor.

Aslında bu dört yıldızı keşif süreci 2008 yılında başladı. Doğrudan görüntüleme metodu kullanıldı ve dört gezegen keşfedildi.

.Astronomlara göre dört gezegen, birbiriyle rezonans içerisinde. Yani yörüngeleri birbirine yüzde yüz uyumlu..Bu daha önce eşine rastlanılmamış bir durum. Başlı başına bir feneomen.

,NASA’nın sponsorluğunu yaptığı Nexus’un Ekstraflak Sistem Bilimi NExSS Berkeley’den mezun olan bir öğrenci olan Jason Wang’a da aynı zamanda ilham kaynağı oldu.

Keck Gözlemevi’nde yaklaşık 7 yıl süren bir gözlem süreci ve Wang’ın videosu gerçekleri, tüm gerçekliğiyle meydana  çıkarıyor.

Videoda merkezi yıldız tamamen görünmez durumda. Baştan başa karartılmış. Sadece  gezegenlerinin yansıması gözle görülebiliyor.Gezegenlerin tam yörünge dönemi (on yıllar ve hatta yüzyıllar sürüyor) tamamlanmış olmasına karşın , uyum aleni bir biçimde belli oluyor.

Bu gezegenler her ne kadar keşfedilse de bazı noktalar muamma aşamasında.

JÜPİTER İLE KARŞILAŞTIRDIĞIMIZDA…

Sözünü ettiğimiz bu dört gezegeni galaksimizin en büyük gezegeni Jüpiter ile kıyaslamak zorunda kaldığımızda bazı verilere ulaşıyoruz. Bir defa bu gezegenler Jüpiter’in büyüklüğünü tamamen geçersiz kılacak. Bu gezegeenler Jüpiter’den 9 kat daha büyük. Gaz kütleleri olarak değerlendirebiliriz.  Üstelik sistemdeki en ufak gezegenin, güneş etrafındaki dönüşü tam 49 yıl sürmekte.

2008 bu gezegenler için milattı. Ama aslında 1998 yılında bu gezegenlerin gözlemlendiği ortaya çıktı

Hubble Uzay Teleskobunun Yakın Kızılötesi Kamera ve Çok Nesneli Spektrometreli (NICMOS) mimarisi, gezegenlerin varlığını gösteren ışığı bulmayı  başarmıştı. Fakat  görüntüler yeterince net değildi ve hangi yıldız sisteminde olduğu konusunda gerçek bir bilgiye ulaşılamamıştı

Yaklaşık 9 yıl önce yapılan gözlemler  HR 8799’in varlığını ortaya koydu. Nihayetinde Wang, araştırmasının ne kadar heyecan verici olabileceğini göstermek amacıyla  videoyu yayınlamaya karar verdi.

NASIL BİR ÖNEM TAŞIYOR?

Bir defa doğrudan izlenen ve görüntülenen  ilk çok gezegenli sistem olduğu için özel bir anlamı var. Gökbilimcilerin doğrudan dört gezegenin yörüngelerini ve dinamik etkileşimlerini gözlemleyebilecekleri, bugünkü yapılandırmalarına nasıl geldiklerini belirleyebilecekleri bir mimarisi var. Üstelik sistem gerçekten çok genç (sadece 40 milyon yıl yaşında) olduğundan gezegen oluşum süreci hakkında çok şey öğrenmek de olası.