Dondurulan İlk İnsan 50. Yılına Girdi

Dondurulan İlk İnsan 50. Yılına Girdi Dondurulan İlk İnsan 50. Yılına Girdi Cryonics on humans 1000x580

Bilindiği üzere bazı kurgu severler bir insanı dondurup daha sonra gelecekte bir tarihte uyandırarak hiç yaşlanmadığı düşünmektedirler. Hatta her yıl kendini donduran bunun için büyük bütçeler ayıran insanlar da mevcut. Bundan tam  50 yıl önce James Bedford isimli bir vatandaş kendi isteğiyle cryo isimli dondurucu tüpe girmiş ve gelecekte bir gün uyandırılmayı beklemeye başlamıştı.

12 Ocak 1967 yılında Amerikalı James Bedford 73 yaşında iken cryo tüpüne girerek kendini donduran ilk insan olarak tarihe geçmişti.

James Bedford böbrek kanseri olduğu ve hiçbir tedaviye cevap vermediği için yine gelecekte bu hastalığa bir tedavi bulunacağını da düşünerek kendini dondurma yoluna gitmişti. Böyle birşey mümkünmüdür bilinmez ama James Bedford’un çaresizlikten de olsa böyle birşeye inandığı ortada.[ads2]

Bedford’un, gelecekte bir gün uyandırılıp uyandırılamayacağı kesin değil. Fakat bilinen birşey var ki Bedford’un tıbben ölü olmadığı. Fakat tıbbın şu anki teknolojisi dondurulmuş bir insanı hasar vermeden uyandıramıyor. James Bedford’da o günü bekleyenlerde sadece birisi.

Bilim adamları o zamanın teknolojisi ile çalışmalar yaparken James Bedford çaresiz bir şekilde hastalığına tedavi aramaktaydı. Fakat böbrek kanseri için herhangi bir tedavi bulunmaması sebebiyle ölümünü beklemekteydi. Ta ki bilim adamlarının deneyi için ücretsiz olarak gönüllü olmasıyla. James Bedford hem ölmedi hem de tarihe geçti. Fakat şöyle de bir durum oluştu. Bedford geçerli teknoloji ile uyandırılamıyor. Çünkü organlarına hasar vermeden uyandırmanın henüz bir yolunu bulamadılar.

Şu ana kadar tarih boyunca 250’nin üzerinde insan gelecekte bir gün uyandırılma umuduyla kendini dondurup derin bir uykuya daldı.

Dondurulmuş bir insanı uyandırmak mesele değil en az hasarla uyandırmak mesela. Bilim adamları bu konuyu birgün çözmeyi başarırsa dondurulup uyandırılmayı bekleyen 250’nin üzerinde insan tekrar hayat dönecek.