DeepMind Hayal Kurmayı Başarabilecek Mi?

DeepMind Hayal Kurmayı Başarabilecek Mi? DeepMind Hayal Kurmayı Başarabilecek Mi? deepmind

Yapay zekalar bizleri şaşırtmaya devam edecek gibi görünüyor. Teknoloji alanında dev isimlerin başlattığı projelerde yer alan araştırmacılar yepyeni bir sistem geliştirmeyi başardı. Şimdilik yapay zekaların koyun sürüsünü çitten atlatma gibi bir hayal kuramayacakları belirtiliyor ancak en azından labirent içinde elma arayabilecekler.

Google DeepMind bir süredir hayatımızda ve her yeni adımı yakından takip ediliyor. Hal böyle olunca son gelen haberde ilgiyle karşılandı. Metaforik dahi olsa yapay zekanın labirent içerisinde elma bulabileceğine ilişkin çalışmalarda sona gelindiği söyleniyor.

Yapay zeka insanların hareketlerini yapmaya çalışan bir tür geleceğin teknolojisi olarak adlandırılıyor. Oysa şimdiden birçok şeyi başarmış durumdalar. Son olarak DeepMind ekibi tarafından yepyeni bir adım atıldı ve hayvanların rüya görmelerine benzer bir durum yapay zeka ile birleştirildi.

artificial-intelligence-deepmind-google DeepMind Hayal Kurmayı Başarabilecek Mi? DeepMind Hayal Kurmayı Başarabilecek Mi? artificial intelligence deepmind google 1024x778

DeepMind için geliştirilen yeni sistemde üç boyutlu bir labirent oyunu mevcut ve eskiye oranla çok daha çabuk öğrenerek performansını artırıyor. Oyunun detaylarında bir labirent yer alıyor ve içerisindeki yolları takip ederek elmaları toplamak, böylelikle de puan toplamak amaçlanıyor. Oyun içerisinde elmaları topladıkça puan kazanmanın artı bir yönünün olduğu, pozitif davranışların bu şekilde pekiştirileceği belirtiliyor.[ads2]

Bilindiği gibi bir süre önce DeepMind ve AlfaGo yazılımına ait strateji oyunu Go’da dünyaca ünlü oyuncu karşılaşmış, maç DeepMind’ın zaferiyle sonuçlanmıştı. Bu olayın yankıları sürerken ayrıca birçok oyun yapay zeka çalışmalarında yerini almıştı.

Yapay zeka çalışmalarında önemli bir yol kat edilmiş durumda. Google’ın DeepMind ekibi projelerini hayata geçirmek için sıkı çalışmaya devam ediyor. Bununla beraber bilim insanları tarafından yapılan açıklamalarda “gerçek dünya uygulamaları” için gereken çalışmaların henüz tamamlanmadığı ve biraz daha beklemek gerektiği vurgulanıyor. Yalnızca Google’ın değil diğer şirketlerinde bu alanda hazırlayacağı projeler merakla bekleniyor.

(Kaynak:Bloomberg)