Ay’a Son Adım Atan Astronot Öldü

ay'a son adım atan astronot Öldü Ay’a Son Adım Atan Astronot Öldü yh aya ayak basan son astronot gene cernan oldu 1484728025

Ay’a çıkan son insan olan Gene Cernan hayatını kaybetti. ABD’li astronot Gene Cernan aya adım atan son insandı. 82 yaşındaki Gene Cernan uzun zamandır sağlık sorunları ile uğraşıyordu.

Emekli astronot Gene Cernan’ın ölümünün ardından ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) bir açıklama yayınlayarak “Gene Cernan’ın ölümünden dolayı büyük üzüntü içinde olduklarını bildirdi.”

Gene Cernan aya ayak basmasının yanı sırada yine aya iki defa giden dünyadaki üç insandan biriydi. 1972 yılında aya ayak basmayı başaran Cernan, bundan önce de 1966 ve 1969 yıllarında uzaya gitmişti.

Hali hazırda aya ayak basmayı başaran toplamda 12 insan varken bunlardan şu anda sadece altısı hayatta.

Gene Cernan aya ulaşma görevini başarıyla tamamlayıp geri dönüş yoluna koyulmadan önce aydan yaptığı bağlantıda “Geldiğimiz gibi gidiyoruz ve umarım tüm insanlık için barış ve umutla birlikte geri döneriz” demişti.

Gene Cernan aya toplamda 3 kez gitmeyi başardı. Bunlardan sadece sonuncusunda aya ayak basmayı başardı. Apollo 17‘nin komutanlarından da olan Gene Cernan aya ayak basan son insan ünvanıyla öldü.

Cernan ailesi kısa bir açıklama yayınlarken sadece sağlık sorunları yaşadığını belirtti. Konuyla ilgili daha fazla detay vermedi.

ay'a son adım atan astronot Öldü Ay’a Son Adım Atan Astronot Öldü cernan eugene 215x300

Tüm bunların dışında Gene Cernan, Amerikan ordusunun en yetenekli subaylarından biri olarak gösteriliyordu. Yine 1963 yılında uzaya gönderilmek üzere seçilen üçüncü Nasa ekibinin içinde de yer alıyordu.

1973 yılında aya ayak bastıktan sonra 1976 yılında emekliye ayrılmıştı. Emekliye ayrılmasının ardından özel sektörde çeşitli görevler yapmaya başlayan Gene Cernan, uzunca bir sürede ABD televizyonlarında çeşitli bilim konularında yorumculuk da yapmıştı.

Gene Cernan ayrıca Amerikan ordusunda savaş pilotluğu ve hava subaylığı da yapmıştı. Ayrıca Cernan elektrik mühendisi, havacılık mühendisi gibi konularda da eğitimi vardı.