En İyi Casus Reklam Virüsü Temizleme

Bilgisayar CD’yi Okumuyor Sorununa Çözüm

Ubuntu ‘’.deb’’ Uzantılı Dosyalar Yükleme Sorunu

Windows 10 Misafir Girişi Yetki Sorunları

Apple Yenilenebilir Enerji Kaynaklarına Yöneliyor!

Bilim 24 Eylül 2016
1292 Okundu

Apple teknoloji alanında yenilikleri denemeye devam ediyor. Gelecek adına yapılan çalışmalar sonucunda oluşturulan yenilebilir enerji kaynaklarıyla ilgilenen şirketin bir organizasyonda yer alacağı konuşuluyor.

Gelecek nesillere temiz bir çevre ve enerji kaynakları bırakabilmek adına çözümler üretmek isteyenlerin projeleri ilgi odağı olurken, konuya dair yaklaşımda bulunan şirketlerden biri de Apple oldu. RE100 adı verilen ve içinde küresel şirketlerin yer aldığı bir organizasyona katılma kararı alan Apple, böylelikle farklı bir adım atmanın planlarını yapıyor. Apple bu konuya olan ilgisini aslında bir süredir belli ediyordu. Son gelen haberle yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik çalışmalarda kararlı tavrı kesinleşmiş oldu.

Cupertino merkezli şirket cephesinden gelen açıklamada RE100 organizasyonuna katılacağı ve üye olacağı ifade edildi. Yetkili Lisa Jackson’ın ifadelerine dayanarak Apple’ın yüzde yüz yenilenebilir enerji kaynaklarıyla bütünleşmenin ve katkıda bulunmanın anlamı büyük diyebiliriz. Ayrıca Lisa Jackson yaptığı açıklamada temiz enerji kaynaklarına dair girişimlerde bulunan RE100 organizasyonunu merakla beklediklerinin altını çizdi.

150821-apple-store Apple Yenilenebilir Enerji Kaynaklarına Yöneliyor!

RE100’ün kurulma amacı yenilenebilir kaynaklardan elektrik enerjisi üretebilmekti. Bu sayede çevre dostu çözümler üretilerek büyük şirketlerin kullanması amaçlanıyordu. RE100 kuruluşunun içerisinde Çin’den Hindistan’a, Amerika Birleşik Devletlerinden Avrupalı şirketlere kadar geniş bir yelpazede isimler bulunuyor.

Lisa Jackson’ın duyurduğu yalnızca RE100’e katılım değildi. Bunun yanında 50 megawatt gücünde Güneş Çiftliği Projesinin de üzerinde çalışıldığının sinyallerini verdi. Apple söz konusu projeler için hatırı sayılır bir miktarı da gözden çıkarmış durumda. Gelen haberler 2 milyar doların Apple tarafından yatırım amaçlı kullanılacağını gösteriyor.

Yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik çalışmalar hızla devam ederken küresel şirketlerin mevzuya yönelik yatırımları da devam etmekte. Apple RE100 organizasyonuna katılmakla ve Güneş Çiftliği Projesini duyurmakla adından söz ettireceğe benziyor. İlerleyen zamanlarda ise başka projeler içinde yer alıp almayacağını göreceğiz.

Yazar Hakkında
Profili Görüntüle

Sosyal Hizmetler öğrencisiyim. Teknoloji alanında uzun zamandır haber editörlüğü ile ilgileniyorum. Yazıların okuyucu adına faydalı olması için elimden geleni yapıyorum.

Yorumlar
Yukarı Çık
Sayfa da117 sorgu var. 0,926 saniyede yüklendi.