Yeni Sürücüsüz Otomobil Markası “Waymo”

yeni sürücüsüz otomobil markası "waymo" Yeni Sürücüsüz Otomobil Markası “Waymo” waymo vehicle lr

Google sürücüsüz otomobil üretimi konusunda ne kadar iddialı olduğunu bir kez daha kanıtladı. Şirketin sürücüsüz araç teknolojisiyle üretim yapmayı planladığı markanın tanıtımı kısa süre önce yapıldı.

Ntv.com.tr‘deki haberde Teknoloji şirketi Google‘ın son olarak Waymo markasını tanıttığı ve teknoloji alanında yapacaklarını piyasaya göstermesi yer aldı. Ana şirket grubu olarak bilinen Alphabet bünyesinde yer alacak marka 10 yıldır Google’ın üzerinde çalıştığı bir projeydi.

Google’a ait yeni marka olan Waymo için yapılan marka lansmanında daha önce bilinmeyenlerde paylaşıldı. Bunlardan bir tanesi sürücüsüz araç örneği ile test sürüşü gerçekleştiren bir görme engelli kişinin hikayesiydi. Söz konusu olay 2015 yılında gerçekleştirildi ancak Google tarafından yeni paylaşıldı.

Waymo markasının yeni yönetici olan John Krafcik gerçekleşen teste ilişkin detayları bir yazılı açıklama ile duyurdu ve Steve Mahan isimli görme engelli kişinin Austin şehrinde banliyöde bir gezinti yaptığını belirtti.

google-prodolzhit-razrabotku-avtopilota-pod-brendom-waymo_1 yeni sürücüsüz otomobil markası "waymo" Yeni Sürücüsüz Otomobil Markası “Waymo” google prodolzhit razrabotku avtopilota pod brendom waymo 1

Yönetici John Krafcik yazıda ayrıca araca ait sensör ve yazılımlardan da bahsederek teknolojinin seyahat amaçlı kullanılan milyonlarca araç için güvenli ve etkili bir seçenek olabileceğinin altını çizdi.

Şirketin konuyla ilgili dikkat çeken bir diğer açıklaması sürücüsüz otomobil teknolojisini başka amaçlar içinde kullanmayı düşündükleri oldu. Bu da merak edilenler arasında yerini alacak gibi görünüyor.

Elektrikli otomobil üretme konusunda çalışmaları devam eden Tesla sürücüsüz araç konusunda da proje geliştiriyor ve araçları trafiğe çıkarmak için gerekenleri tamamlaya hazırlanıyor. Aynı şekilde Apple’ın da sektöre ilgisinin olduğu biliniyor.

Waymo’ya yönelik açıklamalar farklı fikirlerin yolda olduğunu gösteriyor. İlerleyen zamanlarda ne gibi yeniliklerin gerçekleşeceği merak edilirken John Krafcik yaptığı yorumda teknolojilerinin hem kişisel araçlarda hem de lojistik ve toplu taşıma gibi alanlarda yaşanabilecek sorunlar için çözüm üretebileceğinden bahsetti.

[ads2]