Yatırımcılar Samsung’u Neden Köşeye Sıkıştırıyor?

Yatırımcılar Samsung'u Neden Köşeye Sıkıştırıyor? Yatırımcılar Samsung’u Neden Köşeye Sıkıştırıyor? 7 1 samsung electronics 2

Güney Kore merkezli dev teknoloji şirketi Samsung’da ilginç gelişmeler yaşanıyor. Şirketin yakın gelecekte yeni adımlar atması gerektiği konusunda çeşitli baskılara maruz kaldığı, çeşitli planlar yapmalarına ilişkin yorumlar aldıkları açıklandı.

Bloomberg’de yer alan bir habere göre Samsung’u zorlu bir süreç bekliyor. Yapılan yorumlar şirketin son zamanlarda yaşadığı şanssızlıklardan sonra dahada artmış görünüyor.

Geride bıraktığımız günlerde Galaxy Note 7 krizi Samsung’a hayli sıkıntılı bir süreç yaşatmıştı. Müşterilerden gelen şikayetlerin ardından toplatılan telefonlar Güney Koreli şirketi zor durumda bırakmış, yeni projeler konusunda daha sıkı çalışması gerektiğini göstermişti. Daha sonra yaşanan polis baskınları da Samsung’un itibarı konusunda olumsuz algı meydana getirmiş, üst üste yaşanan aksilikler teknoloji devinin karışmasına yol açmıştı.

1024_2000 Yatırımcılar Samsung'u Neden Köşeye Sıkıştırıyor? Yatırımcılar Samsung’u Neden Köşeye Sıkıştırıyor? 1024 2000

Şirketin gelecekte yapması için önerilenler arasında yönetim kuruluna bağımsız üyeleri dahil etmesi, pay sahiplerine temettü ödemesi yapması gibi hususlar yer alıyor. Yatırımcılar ise bu tür önerileri desteklediklerini belirtiyorlar.

Haberde ayrıca Artisan Partners’ın Genel Müdürü ve aynı zamanda Artisan Global Value Team’in kurucu ortağı olan Daniel O’Keefe ise konuya ilişkin şu değerlendirmeleri yer aldı: “Samsung’un mevcut yönetim yapısı hızla değişen teknoloji sektörü için uyumlu değil. Küresel operasyonlar ve sermaye konusunda tecrübeli bağımsız üyeleri olmadığından yapılan önerilere katılıyoruz.”

Artisan şirketinin düşünceleri bunlarla sınırlı değil. Note 7 kriziyle başlayan, polis baskınlarıyla devam eden sıkıntılı süreçte Samsung’un rekabet piyasasında güçlü bir şekilde var olabilmesi için değişimin şart olduğu konusunda ısrarcılar.

O’Keefe son olarak “Samsung Note 7 sorunuyla mücadele etti. Bununla beraber zayıf bir yönetime sahip olması sonucunda zayıf performans ortaya koyduğunu düşünüyoruz” dedi.

Güney Kore Merkezli teknoloji şirketi Samsung’un iddialara ve önerilere karşı henüz resmi bir yanıt gelmedi. Ay sonuna dek şirketten konuya ilişkin bir açıklama bekleniyor.