Yapay Zeka Otomobilin Sorunlarını Tespit Edecek!

yapay zeka otomobilin sorunlarını tespit edecek! Yapay Zeka Otomobilin Sorunlarını Tespit Edecek! otomobil volvo v40 2

Yapay zekanın son  adresi otomobiller oldu. İsrail merkezli bir firma tarafından geliştirildiği söylenen yapay zeka sayesinde otomobillerde ortaya çıkan sorunlar tespit edilerek daha fazla büyümesi önlenecek.

Bilindiği gibi dünyaca ünlü Google firmasının DeepMind adlı bir yapay zeka projesi mevcut. Sık sık haberlerini okuduğumuz bu tür sistemlere bir yenisi daha ekleniyor. Projelerine hız veren şirketler yapay zekayı yeni teknolojilerle bir araya getirmenin de hesaplarını yapıyor. Bu anlamda İsrailli bir firmanın geliştirdiği sistem dikkat çekiyor.

Shiftdelete.net‘te yer alan haberde firmanın hazırladığı sistemin otomobillerde kullanılacağı belirtildi. Karışık bir yapıya sahip olan otomobiller her geçen gün farklı bir modelle karşımıza çıkıyor. Geleceğin teknolojisi olarak tanıtılan sürücüsüz araçlarda bu kategoriye dahil. Ne kadar çözüm geliştirilse de araçların kullanımında sorunlar ortaya çıkabiliyor. Yeni sistem tam bu noktada devreye girecek.

mercedes-benz-f015-luxury-rooteto yapay zeka otomobilin sorunlarını tespit edecek! Yapay Zeka Otomobilin Sorunlarını Tespit Edecek! mercedes benz f015 luxury rooteto 1024x640

Araç sahipleri yollarda çeşitli engellerle karşılaşır. Bazen bir tümseğe denk gelme, bazense ani fren yapma gibi durumlar yaşanır. Otomobillerde oluşabilecek hasarlar aracın çıkardığı sesler yardımıyla çoğu zaman anlaşılabilir. Deneyimli sürücüler için bu mümkündür. Peki, sürücüsüz otomobiller ne olacak?[ads2]

Yavaş yavaş test sürüşlerine başlanan sürücüsüz araçlar trafiğe çıkmaya hazırlanırken bu tür araçlarda meydana gelecek sorunların nasıl belirleneceği merak ediliyordu ki İsrailli firmanın çözümü imdada yetişti. Yapay zeka sayesinde sürücüsüz otomobillerin ne gibi sorunları olduğu anlaşılabilecek.

Geliştirilen yapay zekanın özellikleri arasında ultrasonik mikrofonlar yer alıyor. Böylece 3D dinleme yapabiliyor ve tuhaf sesler oluşmaya başladığı anda alarm verebiliyor. Otomobil sahibi ya da şirket söz konusu alarm sayesinde sorundan haberdar olarak aracın tamire alınması sağlayabilecek.

Yapay zekanın ilerleyen zamanlarda hangi sesin nereden ve niçin geldiğini anlaması bekleniyor. Sürücüsüz otomobil üreticileri yeni çözüm ile yakından ilgilenecek gibi görünüyor.