Boykot Edilen N11’den 10 Kasım ile ilgili Açıklama Geldi

TeamGram Nedir / TeamGram ile Satış Yapma

Ufo Mu Yağlı Radyatör Mü ?

Whatsapp Web Nasıl Kullanılır

Wireshark Nedir? Kullanım Detayları

Teknoloji 12 Mayıs 2017
1155 Okundu

İnternetin ilk kullandığı yıllardan itibaren başlayan güvenlik sorunları 2017 yılında alınan önlemlere rağmen rekor kırarak devam ediyor. Güvenli olmayan internet kullanımına karşı üretilen Wireshark programı bilgisayar üzerinden kullanılan İp trafiğin detaylı bir şekilde incelemeyi sağlıyor.

Wireshark Nedir?

Bu program ile İp üzerinden kullanılan verilen ne tip olduğunu görmemiz mümkün oluyor. Üstelik geriye dönük olarak yapılabilecek kontroller sayesinde olası ciddi durumlarda kontrol etmeyi sağlıyor. Wireshark kullanımı Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlara indirilen bir program sayesinde yapılıyor. Program ile yanında gelen WinPcaP anlık olarak internet bağlantısını Ethernet Kart ile izlemeye yarıyor.

Wireshark Nasıl Kullanılır?

Program indirildikten sonra ekrana çıkan WİFİ yazısına iki kere tıklanarak izleme başlatılır. Açılan ekranda şu bilgiler verilir;

 • Zamana göre sıralama
 • Milisaniye cinsi olarak geçen zaman
 • Paketin gönderdiği kaynak
 • Alıcı taraf
 • Kullanılan protokolün ne olduğu
 • Trafik bilgileri

Wireshark Kullanım Alanları Nelerdir?

Kullanılan alanların başında network hatalarının giderilmesi gelir. Bunu genellikle network uzmanları kullanır. Daha sonra kullanılan alanlar işe şu şekildedir;

 • Yazılım geliştiriciler protokol uygulamalarında yapmak istediği debug değişiklikleri için kullanır.
 • Kullanılan networkün protokol iç yapısını öğrenmek için kullanılır.
 • Canlı network paketlerini yakalar
 • Yakalanan paketlerin kontrolünü sağlar
 • Paket içeriklerinin kaydedilmesine imkan tanır
 • Unix ve Windows işletim sistemlerinde kullanılır.

Wireshark kurulumu öncesinde bilinmesi gereken bilgilerin başında bu bir değişiklik yapma programı yada paket gönderme programı değildir. Sadece olağandışı bir trafik olması durumunda bunu anlamamıza yardımcı olur. Olağandışı bir kullanım olması durumunda program yine müdahale edemez sadece uzmanların gerekli müdahaleleri yapması için uyarı verir.

wireshark nedir Wireshark

Ancak bu program ile internet üzerinden yapılan görüşmelerinde dinlenmesi sağlanabiliyor. Genel amacı ses problemlerini belirlemek ve analiz etmek olsa da amacı dışında kullanım yapan kişiler için oldukça fazla imkanlar sunuyor. Ancak bu programın konuşmaları dinlemede kullanılan programlar ile karıştırılmaması lazım.

Wireshark İndirme

Bu programı indirmek için resmi firmanın resmi sitesinde girmek yeterli olacaktır. Wireshark portable şekilde indirilebildiğinden dolayı zaman konusunda kullanıcılarına avantaj sağlıyor. Ancak hazır paket halinde sunulan program virüs içerebileceğinden dolayı öncelikle bir kontrolden geçirilmesi tavsiye edilir.

Yazar Hakkında

Ziraat Mühendisi, Photoshop Uzmanı, Yazılım ve Teknoloji Hayranı

Benzer İçerikler
Yorumlar
Yukarı Çık
Kod Şiirdir Yazabilirsen...