VPN Nedir? Nasıl Kullanılır?

VPN Nedir? Nasıl Kullanılır? VPN Nasıl Kullanılır VPN Nedir? Nasıl Kullanılır? vpn nedir

Son yıllarda ülkemizde bazı internet kanallarına getirilen erişim kısıtlamaları VPN kullanımını artırdı. Hatta VPN alanında hizmet veren birkaç firma Türkiye’ye özel kampanyalar sunmaya başladı. Ülkemizde VPN kullanmak yasaklı sitelere girmek anlamı taşısa da aslında oldukça farklı alanlara hizmet ediyor.

VPN Nedir?

Türkçeye ‘’Sanal Özel Ağ’’ olarak çevirisi yapılan ‘’Virtual Private Network’’ olmadığınız bir yerdeki fiziksel alana bağlanarak oradan başka alanlara erişmenizi sağlayan bir hizmettir.

VPN Nasıl Çalışır?

VPN çalışma mantığını şu şekilde açıklayabiliriz;

  • Mobil cihaza yada bilgisayara bir ağ sürücüsü kurulur,
  • Bu ağ sürücüsü karşı tarafla bağlantılı şifrelenmiş bir tünel açar,
  • Karşı kullanılan ağ üzerinden bir IP verilir,
  • Güvenlik önlemleri düşük değilse bir uzaman bu ağ akışını görebilir ancak içeriğinde ne olduğunu anlayamaz.
  • Böylece şifreli bir ağ üzerinden izin verilmeyen uygulama veya internet sayfalarına erişim VPN kurulumu ile mümkün olur.

VPN ücretli mi? VPN Free VPN Nasıl Kullanılır VPN Nedir? Nasıl Kullanılır? vpn kurulumu

Kaç Tür VPN Sistemi Var? Kullanım Alanları Nelerdir?

VPN türleri 3’e ayrılır bunlar;

  1. Bulunulmayan bir fiziksel ortama sanki oradaymış gibi bağlanma,
  2. Kablolu yada kablosuz olarak aynı ağ üzerinde bulunan tüm cihazların bir biri ile iletişim halinde olması,
  3. Son olarak 3. VPN türü ise çoklu oyuncuların olduğu oyunlarda kullanılan VPN’dir. Bu türde karakterlerin aniden farklı yerde görünmesi yerine daha kısa bir ağ yolu bularak donmaların ve ani ışınlanmaların önüne geçiyor.

[ads1]Görünmez Olunur Mu? Ücreti Ne Kadar?

VPN kurmak ile görünmez olunmaz ancak oldukça karışık bir yapı ile ne yaptığınızın anlaşılmasında zorluk yaşanır. Yasal olarak hizmet veren firmalar kullandıkları kayıt sistemi ile sizin ne yaptığınızı kaydediyor. Bu yüzden yasadışı işler yapılması halinde mahkemenin firmadan isteyeceği ayrıntılı bir rapor sizin ne yaptığınızı ortaya çıkaracaktır.

Genellikle VPN ücretli mi sorusu ile karşılaşılıyor. VPN ücretsiz olmasa da fiyatı oldukça uygun olan firmalar bulunuyor. Ücretsiz VPN hizmetleri bulunsa da genellikle veri kısıtlamasından dolayı çok kullanışlı olmuyor. Fiyatına gelecek olursak hizmeti sunan firmaya göre değişmekle birlikte genellikle 10 ile 20 TL arasında bir fiyatla karşılaşılıyor. Ülkemizde son 5 yılda VPN kullanımı arttığı düşünülürse oldukça karlı bir sektör olabilir.[ads2]