Volkswagen Krizi Golf Üretimini Durdurdu!

volkswagen krizi golf Üretimini durdurdu! Volkswagen Krizi Golf Üretimini Durdurdu! 2010 volkswagen golf 100178118 l

Dünyaca ünlü otomobil üreticileri arasında yer alan Almanya’nın Volkswagen şirketi son zamanlarda birden fazla sorunla mücadele etmeye çalışıyor. Bir süre önce emisyon kriziyle karşı karşıya kalan şirket bu defa otomobil üretimini durdurma kararı aldı.

Almanya merkezli otomobil devi Volkswagen’in başından sıkıntılar bir türlü eksik olmuyor. Öyle ki yaşanan zorluklar karşısında bazı modellerin üretimi durdurulacak gibi görünüyor. Konuyla ilgili ortaya atılan iddialardan biri Volkswagen grubunun işbirliği yaptığı Car Trim ve ES Automobilguss isimli şirketlerle anlaşmasının askıya alınması ile beraber vites kutusu ve iç döşeme teslimatına ara verildi. Bu önemli gelişmenin ardından bazı otomobil modellerinin üretimi etkilenirken 6 fabrikada çalışan toplam 30 bin kişi de krizden payını almış oldu. Hem Wolfsburg hem de Emden’de bulunan fabrikalarda görev yapan personel yaşananlardan etkilenirken yapılan açıklamada Emden’de Passat modelinin üretiminin bir süre için durdurulduğu belirtildi.

2015-Volkswagen-Passat-15 volkswagen krizi golf Üretimini durdurdu! Volkswagen Krizi Golf Üretimini Durdurdu! 2015 Volkswagen Passat 15 1024x730

Üretime ara verilen model yalnızca Passat olmadı. Zwickau’da Golf isimli otomobilin üretimi de kriz sonucunda durduruldu. Dolayısıyla 6 bin personelde çalışmalarını sınırlandırmak zorunda kaldı.

Volkswagen şirketi aynı anda birden fazla meseleyle mücadelesini sürdürürken şirket sözcüsünün yaptığı açıklamada Braunschweig, Kassel ve Salzgitter fabrikalarının ara ara da olsa üretime ara verdiği bildirildi. Golf ile Passat’ın yanı sıra Tiguan SUV ve Touran modellerinin geleceği de çok iyi görünmüyor. Tabii tedarik sıkıntısının baş göstermesi aynı zamanda ekonomik zararında kapıda olduğunu haber veriyor. Uzmanların görüşü yüksek miktarda kayıplar söz konusu olabileceği yönünde.

Krizin nedenine gelince; Almanya merkezli şirketin iptal ettiği söylenen kontratlar işbirliği yapılan firmaları etkileyince böyle bir durum ortaya çıktı. Volkswagen ve diğer iki şirketin aralarındaki sorun halledilmezse otomobillere ne olacağı merak edilirken, hukuki yollara başvurulabileceği iddialar arasında yerini alıyor.