Uçan Otomobiller İle Seyahat Gerçek Mi Oluyor?

Uçan Otomobiller İle Seyahat Gerçek Mi Oluyor? Uçan Otomobiller İle Seyahat Gerçek Mi Oluyor? flying car prototypes

Uber’in ismini sık sık duymaya alıştık ancak bu defa çok farklı hatta kimilerine göre fazlasıyla bilim kurgu türünde değerlendirilebilecek bir haberle karşımıza çıktı. Otomobil paylaşım servisi olarak bilinen Uber yakında uçan otomobillerle hizmet verebilir.

Teknoloji alanında adını duyurmayı başaran şirketlerden biri olan Uber sahip olduğu bütçesiyle de dikkat çekiyor. 100 milyar dolara ulaşan geliri ile şirketin raporunda belirtilen uçan otomobiller aracılığıyla hizmet verme fikri çokta ütopik olmayabilir.

Uber kısa süre önce 100 sayfalık bir rapor yayınladı ve planlandığı gibi giderse 10 sene sonra hem sürücüsüz hem de uçabilen otomobilleri hayatımıza dâhil edecek. Şirket uçan otomobillerin trafiği rahatlatabileceğini iddia ederken kullanımlarının da kolay olacağını düşünüyor. Teknolojik olarak drone’lara benzemesi beklenen bu tür araçlar aynı zamanda otoparklarda muhafaza edilebilecek.

uber3 Uçan Otomobiller İle Seyahat Gerçek Mi Oluyor? Uçan Otomobiller İle Seyahat Gerçek Mi Oluyor? uber3 1024x682

Peki, Uber’in bilim kurgu filmlerini aratmana bu projesinde araçların hız sınırı ne olacak?

Açıklanan bilgilere dayanarak havada 250 kilometreye kadar çıkması beklenen otomobillerin birkaç dakika içinde yolcularını gidecekleri yere ulaştıracağı belirtiliyor.

Bugüne kadar verdiği hizmetlerle müşterilerinin beğenisini kazanan Uber uçan otomobiller sayesinde bu ilgiyi artıracak gibi görünüyor. Zira günümüzdeki yoğunluk insanları fazlasıyla etkiliyor ve özellikle işe yetişmek gibi konularda çözümler aranıyor.

Konunun detaylarına baktığımızda Uber’in kendi otomobilini üretmeyeceğini söyleyebiliriz. Bunun yerine ortaklık şeklinde ilerleyerek uçan otomobil dünyasına girmeyi planlıyor.

Merak edilen fiyatlandırma ise yüksek rakamları içermeyecek. Uber X’te müşterilere sunulan fiyatlara benzer şekilde ücretlendirme yapılacak ve uçan otomobiller ile istenilen yere ulaşım sağlanacak.

Haberin başında da belirttiğimiz gibi bilim kurgu filmlerini hatırlatan bu proje rapora göre on yıl içerisinde gerçekleştirilecek. Uçan otomobiller hayatımıza girerse büyük kolaylıklar getireceği bir gerçek. Konuyla ilgili gelişmeleri yakından takip etmeye devam edeceğiz.