Uçan Otomobil İçin Milyon Euro’luk Yatırım Yapıldı!

uçan otomobil İçin milyon euro'luk yatırım yapıldı! Uçan Otomobil İçin Milyon Euro’luk Yatırım Yapıldı! Lilum Aviation 750x454

Uçan otomobiller çok yakında gerçek olacak gibi görünüyor. Bilim kurgu filmlerinden hatırladığımız sahnelerin günlük hayata geçirileceği günler ne kadar yakın?

Teknoloji alanında hazırlıklar aralıksız sürerken otomobil sektörüyle de ilgili ilginç haberler gelmeye devam ediyor. Shiftdelete.net’in haberine göre Atomic şirketi uçan otomobillere dair önemli bir yatırım yaptı. Haberin detayları şöyle:

Kullanıcılar tarafından tercih edilen popüler video chat uygulaması olan Skype 2011 yılında Microsoft tarafından satın alınmıştı. Geliştirici olan Niklas Zennström’un kurduğu bir diğer şirket ise Atomic ve yatırım anlamında şu sıralar önemli işlere imza atıyor. Uçan otomobiller konusunda ciddi anlamda projeler üretmek isteyen şirketin bu alanda üretim yapan Lilium Aviation firmasına 10 milyon Euro yatırım yaptı.

Atomic attığı adımla hem maddi anlamda hem de gerekli bağlantıları sağlayacak olması sebebiyle bir hayli karlı çıkacak gibi.

lilium_aircraft_takes_off_from_a_city uçan otomobil İçin milyon euro'luk yatırım yapıldı! Uçan Otomobil İçin Milyon Euro’luk Yatırım Yapıldı! Lilium aircraft takes off from a city 1024x675

Lilium Aviation firması ise dikey olarak kalkabilmesi ile bilinen Harrier jetlerinde kullanılan VTOL teknolojisini temel alan bir uçan otomobil modeli üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.

Hazırlıkları devam eden prototip uçan otomobillerin özelliklerine gelecek olursak 36 küçük elektrik motorunu farklı yönlere çevirip hareket ettirebildiği söyleniyor. Aynı zamanda 200 kilogramlık yükü saatte 300 km hızla uçurabilme yeteneğine sahip. Mevcut özelliklerinin Atomic yatırımının ardından güçleneceği konuşuluyor.

Günümüzde sıklıkla haberlere konu olan sürücüsüz otomobillerin yanı sıra şirketler elektrikli araçlarla ilgili projeler üzerinde çalışılıyor. Şimdi ise bilim kurgu filmlerinden görmeye alışık olduğumuz uçan otomobillerin haberleri gelirken heyecanlı bekleyiş devam ediyor.

Olumsuz hava şartlarında ulaşımın güçlükle sağlandığı yerlere ya da kırsal alanlara gidebilmek için uçan otomobillerin iyi bir alternatif olarak değerlendirilebileceği düşünülüyor. Atomic ve Lilium Aviation arasında kurulan bağın ilerleyen günlerde ne gibi yenilikleri ortaya çıkaracağı ise merak ediliyor.[ads2]