Türksat Yeni Uydularını Uzaya Göndermeye Hazırlanıyor!

Türksat Yeni Uydularını Uzaya Göndermeye Hazırlanıyor! Türksat Yeni Uydularını Uzaya Göndermeye Hazırlanıyor! turksat uydu gorsel 1

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ülkemizde geliştirilen haberleşme uydularıyla ilgili çok önemli bilgiler verdi.

İstanbul Üniversitesinde gerçekleştirilen “Davos Dünya İletişim Forumunda” konuşan Bakan Arslan, gelecekle ilgili gerçekleştirmeyi düşündükleri projelerden bahsetti. Özellikle mevcut haberleşme uydularının artırılacağını belirten Arslan, böylelikle hizmetlerin daha geniş alanlara da götürüleceğinin altını çizdi.

Teknolojinin ilerlemesi sonucu ortaya çıkan siber güvenlik kavramı ülkeleri ve bireyleri tehdit etmeye devam ederken konuya ilişkin çalışmalarda sürdürülüyor. Siber güvenlik son zamanlarda devlet kurumlarının olumsuz durumlarla karşılaşmasına neden olabiliyor. Bilgilerin kötü niyetli kişiler tarafından ele geçirilmemesi adına yeni planlar üzerinde duruluyor. Bununla ilgili Türkiye’ninde yapması gerekenler olduğuna değinen Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan, ulusal ve uluslararası arenada çalışmaların devam ettiğini belirtti.

Yeni uydular konusunda ihale sürecinin başladığı da açıklanırken 2019 yılının sonuna kadar iki uyduyu Türksat 5A ve 5B’yi uzaya göndermenin planlandığı ifade edildi.

turksat-4b-satellite-ready-for-launch_0 Türksat Yeni Uydularını Uzaya Göndermeye Hazırlanıyor! Türksat Yeni Uydularını Uzaya Göndermeye Hazırlanıyor! turksat 4b satellite ready for launch 0 1024x256

Günümüzde halen 2G’nin ulaşamadığı yerler bulunuyor. Bu anlamda yapılacaklar için adımlar atılırken baz istasyonları konusunda çalışmalar hızlandırıldı. Kırsal kesimlerdeki hizmet eksikliğinin tamamlanabilmesi, 4,5G’nin hızlı bir şekilde vatandaşların kullanımına sunulabilmesi için baz istasyonu götürme işlemlerine odaklanıldığı belirtiliyor.

Bakan Ahmet Arslan’ın değindiği bir başka konuda fiber optik altyapısı oldu. Şu ana kadar toplamda 280 bin kilometreye ulaşıldığını açıklayan Arslan operatörlerin ayrı ayrı altyapıya sahip olup kullanıcılara hizmet sunması yerine ortak bir altyapının daha uygun maliyetli olacağının, daha rahat hizmet verilmesine yardım edeceğinin altını çizdi.

Halihazırda bulunan haberleşme uydularına yenilerinin eklenmesi için çalışmalar hızla devam ediyor. İki yeni uydunun daha uydu filosuna katılması için ihale sürecinin başlatıldığına ilişkin haber dikkat çekerken özellikle proje konusunda imzası atılan Türksat 6A merakla bekleniyor.