Türkiye Uzay Ajansına Dair Son Detaylar!

Türkiye Uzay Ajansına Dair Son Detaylar! career in space technology

Dünya genelinde uzay araştırmaları son hızla devam ederken ülkemizde de bu anlamda önemli bir gelişme yaşanıyor. Uzay teknolojileri konusunda ismimizi duyurabilmek adına Türkiye Uzay Ajansı kuruluyor. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan tarafından yapılan açıklamanın detayları haberimizde!

Uzay teknolojisi alanında yurt dışında pek çok proje dile getiriliyor ve ortak çalışmalar yürütülüyor. Türkiye genelinde yapılan çalışmalarda mevcut ama şu ana dek kurulmuş bir ajansımız yoktu. Bakan Arslan’ın açıklamaları sonucunda Türkiye Uzay Ajansının yakın bir tarihte faaliyete geçmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Ülkemizin uzay araştırmalarında adını duyurması ve çalışmalara katılım sağlaması amacıyla bir süredir projeler üzerinde duruluyordu. Gelen bilgiler doğrultusunda Türkiye Uzay Ajansının kurulmasında son aşamaya gelindi.

589757281855  Türkiye Uzay Ajansına Dair Son Detaylar! 589757281855

Türkiye Uzay Ajansının kurulabilmesi için Kanun Tasarısı Taslağının oluşturulması gerekiyordu. Bu konuda hazırlıklar tamamlandı ve Meclise sevk edileceği gün bekleniyor. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan konuyla ilgili yaptığı açıklamada ajansın kurulmasının uzay ile ilgili olan uluslararası ortak projeler açısından önemine dikkat çekti.

Başbakan Binali Yıldırım’ında dahil olacağı ve ayrıca ilgili bakanlarında katılımıyla gerçekleştirilecek bir Uzay Stratejileri Yüksek Kurulu aracılığıyla Türkiye’deki uzay alanına dair altyapıların gelişeceğini, bunun içinde çok sayıda ülke ile işbirliğinde bulunulduğu açıklandı.

Uluslar arası arenada ortak deneylere katılabilmek için bir işbirliği protokolü imzalandığını belirten Bakan Ahmet Arslan, bu anlamda Japonya ile ortak bir proje yürütüleceğini söyledi. Bakan Arslan, Japonya ile işbirliğinde bulunarak 2017 yılında Uluslar arası Uzay İstasyonundan deneysel uydumuzun yörüngeye fırlatılacağını belirtti.

Yalnızca Uzay teknolojileri alanında değil, AR-GE sürecinde de milli uçak motoru geliştirme projesi bulunuyor. Yapılacak çalışmalar kapsamında havacılık ve elektronik haberleşme alanlarında da önemli adımların atılacağı dile getiriliyor.