Torrent Nedir? Nasıl Kullanılır?

Torrent Nedir Torrent Torrent Nedir? Nasıl Kullanılır? torrent nedir

İnternet dünyasında birçok dosya belge veya da program bir yerden farklı yere gönderilebiliyor. Ancak artık boyutların yükselmesinden dolayı tarayıcıların tek başına bazı dosyaları indirmesi günleri beklemenize neden olabilir. Bu probleme karşı üretilen ve tüm dünyada oldukça yaygın bir şekilde kullanılan Torrent indirme ve dosya yükleme konusunda sunduğu yüksek boyut ve hız programı çekici hale getirdi.

Torrent Nedir?

İnternet üzerinden verilerin yada dosyaların indirilmesi için gerekli bilgiye sahip olan .torrent uzantısına sahip olan küçük boyutlu bir programdır. İnternet üzerinden program indir seçeneklerini saatlerce arayan ve virüs problemi yaşayan kişiler Torrent kullanması halinde sadece programın ismini yazması yeterli oluyor. Sadece dosya indirmede kullanılan bir program olduğu için gereksiz bilgilerle karşılaşılmıyor ve yanlış program indirilmesine neden olmuyor. Tüm dünyada kullanıldığı için de istenilen programın yükleme dosyasını milyonlarca kişi size Torrent üzerinden sunuyor.

Torrent Terimleri

Bu programı kullanabilmek için birkaç terimi ve anlamını bilmeniz gerekiyor. Bu terimler ve anlamlarını şöyle açıklayabiliriz;

  • Availability terimi programın kullanıcıya dağıtılan toplamda kaç adet full kopyası olduğunu gösteriyor.
  • Leech terimi ise sırf program paylaşımı yapmak için programın tamamı elinde olmayan ancak farklı seedlerden gerekli olan dosyaları çeken kullanıcılara denilir.
  • Seeder denilen terim indirilmek için gerekli olan tüm dosyalara sahip olan kullanıcılar anlamına gelir. Bazı Torrent siteleri tüm dosyalara sahip olmadığı için bu kullanıcıların sayısının çok olması full programa ulaşımı daha kolay yapar.
  • Tracker terimi anlık olarak dosyayı indiren kişi sayısı ve dosyaya sahip olan seeder sayısını kayıt eder.
Torrent Nasıl Kullanılır Torrent Torrent Nedir? Nasıl Kullanılır? torrent kullanimi 1024x576

Torrent Nasıl Çalışır?

Torrent Nasıl Çalışır?

Torrent sadece dosya paylaşımı yapan bir program değildir ancak legal ve illegal şekilde dosya indirme ve yükleme imkanına sahip olduğundan dolayı bu konuda patlama yaptı. En çok kullanılan amaç Torrent oyun indirme daha sonrasında ise film ve program indirme geliyor.

Torrent aslında akıllı telefonlarda hatta ileriki yıllarda uydu ve akıllı televizyonlarda kullanılan farklı hizmetlere sahip

BitTorrent çıkmasından sonra dosyalar için sunucu ve veritabanı ihtiyacı ortadan kalktı. Diğer anlamı ile kullanıcıların da katkısı ile ortak bir buluşma alanı haline geldi.