Tesla’nın Yeni Hedefi Güneş Enerjisi!

Tesla'nın Yeni Hedefi Güneş Enerjisi! Tesla’nın Yeni Hedefi Güneş Enerjisi! tesla model 3 2

Tesla otomobiller gelecek için daha donanımlı hale getirilecek. Şirketin CEO koltuğunda oturan Elon Musk, bir süre önce Tesla hedeflerinde Master Plan isimli bir projenin bulunduğu açıklamasını yapmıştı.

Yenilikler kapsamında öncelik Tesla Roadster’a verilmiş, daha sonra ise Model S Sedan ile Model X SUV isimli araçlar dâhil edilmişti. Ardından Model 3 adlı otomobili tanıtan Tesla’nın hedefleri arasında öncelikle performansı yüksek spor otomobil modelleri bulunuyor ve bunun için benzin enerjisinden uzaklaşmanın planları yapılıyor.

Bir süredir otomobil dünyasını etkisi altına alan elektrikli otomobil modelleri firmaların çalışmalarını daha çok bu alana yönlendirdi. Tesla konuyla ilgili ilk adımı atanların başında geliyor. Şirketin yeni düşüncesi elektrikli otomobilin şehir elektrik şebekesine bağımlı olmasındansa güneş enerjisi kullanılarak olayı farklı bir boyuta taşımak. Başlatılacak proje kapsamında Tesla’nın özel pil desteği ile bunu başarması bekleniyor.

gallery-5 Tesla'nın Yeni Hedefi Güneş Enerjisi! Tesla’nın Yeni Hedefi Güneş Enerjisi! gallery 5 1024x483

Benzinli araçların atmosfere olan zararı giderek arttığından elektrikli otomobillere olan ihtiyaç fazlalaşıyor ancak bu da bir süre sonra sıkıntı oluşturmasın isteyen Tesla güneş enerjisini kullanarak sorunu çözmeyi amaçlıyor.

Tesla’nın Master Planı yalnızca güneş enerjisini kullanmayı içermiyor. Şirket aynı zamanda ağır yük kamyonlarını ve toplu taşıma araçlarını üretmeyi de düşünüyor. Firmanın CEO’su Elon Musk konuyla ilgili yaptığı açıklamada kamyon çözümlerine kargo taşımacılığının eklenebileceğinin sinyallerini verdi. Musk ayrıca bunun maliyet anlamında da faydalı olacağını belirtti.

[ads1]

Tesla’nın genel olarak Master Plan çerçevesinde uygulamaya geçirmek istediği projeler; güneş enerjisini kullanarak araçların ihtiyacını rahat bir şekilde karşılamak, elektrikli otomobil modellerinin kapsamını genişletmek ve tabii ki sürücüsüz otomobil alanında 10 kata kadar güvenli sürüş deneyimi sunmak.  Bunların dışında Tesla’nın ilgi çekecek bir diğer planı da araçların sahipleri tarafından kullanılmadığı zamanlarda para kazandırmaları olacak.[adsx]