En İyi Oyun Bilgisayarları

Xiaomi Pinecone işlemci detayları sızdırıldı

Honor V9 resmen tanıtıldı

WhatsApp Status güncellemesi

Tesla Uzun Ömürlü Güneş Panelleri Üretecek!

Teknoloji 31 Ekim 2016
387 Okundu

Özellikle elektrikli otomobil çözümleri ile adını duymaya alıştığımız Tesla şirketinden yeni bir duyuru geldi. Bu defa ki çözüm evleri ilgilendiren güneş panelleri ve pil çözümleri hakkında oldu.

Tesla denildiği zaman akıllara kurucusu Elon Musk’ın gelmesi artık şaşırtıcı değil. Geliştirdiği ürünler ile adını sıkça duyuran Musk, Tesla için bir tanıtım etkinliği düzenledi. Los Angeles Universal Stüdyolarında gerçekleştirilen etkinlikte yeni nesil güneş panellerine ve pil çözümlerine ilişkin bilgiler verildi.

tesla-motors-office Tesla Uzun Ömürlü Güneş Panelleri Üretecek!

Elon Musk tarafından duyurusu yapılan güneş panelleri bildiğimiz panellerin dışında bir tasarıma sahipler. Bir süre önce Solar City’i satın alan Tesla şirketinin bu anlamda adım atacağı biliniyordu ancak tasarım konusunda beklenenden fazlasını sundukları görüldü. Öyle ki bir zamanların meşhur tv dizisi Desperate Housewives (Umutsuz Ev Kadınları) setindeki evin çatısına yerleştirilen paneller şirketin konuyu açıkladığı ana kadar fark edilmedi. Klasik çatı görüntüsüne sahip olarak geliştirilen güneş panellerinin fiyatı hakkında ise Elon Musk’tan açıklama geldi. Normalde kullanılan çatı ve elektrik üretimini örnek vererek fiyatının daha düşük olduğunu söyledi. Paneller hakkındaki bir diğer önemli detayda kurulumun bizzat Tesla tarafından yapılacağı oldu.

Etkinlikte ayrıca enerjinin saklanması için geliştirilen bir de pil tanıtıldı. Powerwall isimli pil paketiyle birlikte tüm gün 4 odayı, bir buzdolabını ve elektrikli cihazları aydınlatmak mümkün olacak. Bundan önce geliştirilen çözümlerin içerisinde güç dönüştürücü bulunmuyordu. Güneş panelleriyle beraber güncellenen Powerwall sayesinde paneldeki enerji elektrik enerjisine çevrilebilecek. Powerwall için belirlenen fiyat ise 5.500$.

Tesla’nın kurucusu Elon Musk güneş panelleri için geliştirdikleri sistemin 2017’de müşterilerle buluşacağını belirtti. Ayrıca dayanıklılıkları konusunda asfalttan üç kat daha uzun olduğu yorumunu yapan Musk, quartz ile üretilen panellerin eskime yapmayacağını, uzun ömürlü olduğunu da sözlerine ekledi.

Yazar Hakkında
Profili Görüntüle

Sosyal Hizmetler öğrencisiyim. Teknoloji alanında uzun zamandır haber editörlüğü ile ilgileniyorum. Yazıların okuyucu adına faydalı olması için elimden geleni yapıyorum.

Benzer İçerikler
Yorumlar
Yukarı Çık
Sayfa da116 sorgu var. 2,290 saniyede yüklendi.