Tesla Otomobiline Otonom Sürüş Özelliğini Dahil Edebilmek Artık Mümkün!

Tesla Otomobiline Otonom Sürüş Özelliğini Dahil Edebilmek Artık Mümkün! Tesla Otomobiline Otonom Sürüş Özelliğini Dahil Edebilmek Artık Mümkün! Tesla Model S 2013

Tesla otonom sürüş özelliklerine sahip araçlarıyla son zamanlarda bir hayli ilgi odağı olmuştu. Şimdi ise yepyeni bir seçenekle müşterilerinin karşısına çıkıyor. Bundan böyle isteyen arabasını otonom hale getirebilecek.

Elon Musk ismi adeta elektrikli otomobil modelleriyle özdeşleşmiş durumda. Geliştirilen araçlar kullanıcıların ilgisini çekerken şirket cephesinden farklı bir haber geldi. Ünlü otomobil firması bundan sonraki üreteceği tüm araçlara opsiyonel otonom sürüş özelliğini dahil edecek. Elbette müşteriler için bu yeterli değil. Zira Tesla otomobilin kendi kendisine gidebilmesi için 8000 doları daha gözden çıkarmaları gerekecek.

Tesla müşterileri için yaptığı açıklamada yeni üretilecek otomobillere eklenecek olan otonom sürüş özelliğinin 360 derece açıya sahip olacağını ve 250 metrelik mesafeyi rahat bir şekilde görüş açısına alabileceğini belirtti. Otomobilde bulunacak kameralar haricinde birde 12 ultrasonik sensör sayesinde aracın çevre güvenliği de sağlanacak.

tesla-model-s-1 Tesla Otomobiline Otonom Sürüş Özelliğini Dahil Edebilmek Artık Mümkün! Tesla Otomobiline Otonom Sürüş Özelliğini Dahil Edebilmek Artık Mümkün! tesla model s 1 1024x680

Tesla araçların sahip olacağı otonom sürüş özellikleri bunlarla da sınırlı değil. Hem nesne hem de araçlar daha iyi fark edilecek. Ayrıca otomobilin önünde birde radar bulunacak. Radarın amacı ise olumsuz hava şartları söz konusu iken aracın önünü daha rahat görebilmesi. Elon Musk ise otomobillerin yeni özellikleri sayesinde tamamen kendi kendilerine hareket edebileceklerini öne sürüyor.

Bilindiği gibi bundan önce üretilen Tesla otomobillerde sürücülerin direksiyondan ellerini çekmemeleri isteniyordu. Her ne kadar araç kendisi ilerlese de herhangi bir durumda müdahale edilmesi gerekiyordu. Yeni teknoloji ile bu durumun ortadan kalktığını söylemek mümkün.

Yine Elon Musk’ın ifadesine bakarak otonom sürüş özelliklerine sahip araçları kullananların 2017 yılı itibariyle Los Angeles-New York arası direksiyona temas etmeden yolculuk edebileceklerini öğreniyoruz.

Son olarak Tesla otomobillere eklenen Nvidia işlemcili boardlar sayesinde araçların etrafını 40 kata kadar iyi analiz etme şansı bulunacağını belirtelim.