Bilgisayar USB’yi Görmüyor!

404 Hatası ve Çözüm Yolları

Laptop Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Suya Düşen Telefon Nasıl Kurtarılır?

Teknolojide Devrim: Giyilebilir Ürünler

Teknoloji 2 Mayıs, 20:51'de eklendi

Tüm elektronik cihazların boyutlarında yaşanan büyük çaplı küçültmeler yine de kullanıcılar ve üretici firmalar tarafından yetersiz kaldı. Kullanıcılar artık sahip olduğu tüm teknolojik ürünlerin yanlarında istedikleri yere götürebilecek büyüklükte olmasını istiyorlar. Durum böyle olunca kullanıcıların isteklerini yerine getirmek zorunda kalan dev teknoloji firmaları giyilebilir teknoloji ürünleri geliştirdi.

Giyilebilir Teknoloji Nedir?

Genel olarak topladığı verileri bluetooth yada kablosuz bağlantı üzerinden cep telefonlarına aktaran akıllı sensörlere sahip teknolojik ürünlerdir. Bu ürünler içerisine günümüzde kullandığımız kablosuz kulaklıklar dahil olmuyor. Bir teknolojik ürünün giyilebilir teknoloji ürünleri arasında var sayılabilmesi için kullanıcısı üzerinden veri toplayabiliyor olması gerekir.

Hangi Ürünler Giyilebilir Teknoloji Kapsamına Girer?

Dev firmaların büyük bir hızla bütün teknolojik ürünlere uyarladığı bu yeni nesil ürünler spordan sağlığa, saatlerden kıyafetlere kadar tüm alanlarda kullanılıyor. Bu ürünlerden başlıcaları şöyledir;

Giyilebilir Teknoloji ve Akıllı Saatler Teknolojide Devrim: Giyilebilir Ürünler

1.     Akıllı Saatler

Apple tarafından IWatch isminin tescillenmesinden sonra başlayan giyilebilir saat furyası tüm dünyayı sardı. Bu ürünlerin görünümü kol saatinden farklı değildir ancak bir çok fonksiyonu bulunuyor.

  • Nabız ve tansiyon ölçebilir,
  • Gelen mesajları ve çağrıları görüntüleyebilir,
  • Resim ve videoları açabilir,
  • Sosyal medya hesaplarınızı yönetebilirsiniz.

Akıllı Bilekliklerin Özellikleri Teknolojide Devrim: Giyilebilir Ürünler

2.     Akıllı Bileklikler

Tüm sektörlerde kullanılan giyilebilir teknoloji sağlık alanında son yıllarda daha etkin bir şekilde kullanılmaya başlanıldı. Akıllı bileklikler ile bir çok şey yapabilmek mümkün bunlardan bir kaçı şöyle;

  • Spor yaparken harcanan kaloriyi ölçme,
  • Yürüme ve koşma mesafesini ölçme,
  • Nabız ve tansiyon ölçme gibi akıllı telefonlarda bulunan özelliklere de sahip,
  • Bulunduğunuz lokasyonu bildiren GPS özelliği,
  • Çıkılan merdiven sayısı gibi genellikle spor alanında kullanılıyor.

Akıllı Gözlükler İle Yapılabilecekler Teknolojide Devrim: Giyilebilir Ürünler

3.     Akıllı Gözlükler

Akıllı gözlük denildiğinde akla ilk gelen Google Glass oluyor. Bu ürünün amacı teknolojik ürünler kullanımı sırasında dış dünya ile olan bağlantıyı koparmamak. Daha çok filmlerde gördüğümüz gözler ile yönetilen bilgisayarlar bu teknoloji ile gerçek oluyor. Bu gözlük sayesinde tüm mesaj, çağrı, galeri gibi kontrolleri yapabiliyor aynı zamanda sosyal medya hesaplarını kontrol ederken internete de girebiliyorsunuz. Henüz istenilen verimliliği yakalayamayan bu teknoloji açık bir şekilde tüm yazılım geliştiricilerin hizmetine sunuluyor.

Akıllı Giysiler İle Sağlıkta Devrim Teknolojide Devrim: Giyilebilir Ürünler

4.     Akıllı Giysiler

Son olarak ise belki de tüm ürünlerin önüne geçebilen akıllı giysiler hayatımıza giriyor. Özellikle giyilebilir teknoloji sağlık alanında oldukça faydalı olacağa benziyor. Bu giysilerin vücutta kalp atışı, kan dolaşımı, durumlar karşısında verilen tepkiler ve hormonların değişim oranı gibi bir çok kritik noktada faydası var. Gündelik hayatta kaldırılan ağırlıkların kas gelişimini ve vücut sağlığında yarattığı değişikliği inceleyen akıllı giysiler belki de ilerde kalp krizi olmadan ambulans çağırmaya da yarayacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER
Yorumlar
Yukarı Çık
Kod Şiirdir Yazabilirsen...