Skorsky Helikopterlere Türk İmzası!

Skorsky Helikopterlere Türk İmzası! Skorsky Helikopterlere Türk İmzası! eMgZ42n7gH0L7801Jjyitt41JUICGaPN

Türk Silahlı Kuvvetlerinin en büyük yardımcılarından olan ASELSAN, Skorsky firmasıyla uzun vadeli bir anlaşma sağladı.
ASELSAN 1975 yılında kuruldu ve TSK‘nın haberleşme alanında cihaz ihtiyaçlarını karşılamak için çalışmalarına başladı. Başarılı sonuçlara imza atan şirketin yeni anlaşması Skorsky ile oldu. Şirket uzun yıllar boyunca üretilmesi planlanan Black Hawk adlı helikopterin standart donanımlarını üretme konusunda gerekli protokolleri tamamladı.
Anlaşma uluslararası bir nitelik taşıyor zira Black Hawk helikopteri birçok ülkenin tercih sıralamasında önlerde yer alıyor. ASELSAN ve Skorsky işbirliği ile Türkiye üretimi parçalar dünya çapında kullanıma sunulacak. Böylelikle bir ilkte yaşanmış olacak.
ASELSAN helikopterlerde kullanılan standart donanımları üretecek, bu parçalarda Black Hawk isimli helikopterlerde kullanılacak. Şirketin içinde yer aldığı Savunma Sanayi İcra Komitesi kararı ile oluşturulan proje bu anlaşmanın temelini oluşturdu. ASELSAN yirmi sene boyunca Black Hawk helikopterlerinin standart parça üretimlerini gerçekleştirecek.

Skorsky Helikopterlere Türk İmzası! Skorsky Helikopterlere Türk İmzası! Skorsky Helikopterlere Türk İmzası! 27a09eedee7d2be714a5ce4684b1a2c2 k

Skorsky Helikopterlere Türk İmzası!

Halihazırda S-70i Black Hawk helikopter modellerinde uçuş ve görev yönetim ekipmanları yabancı firmalarca karşılanıyordu ancak bundan sonra ASELSAN tarafından teslim edilecek parçalar (ASELSAN Görev Yönetim Sistemi) tercih edilecek. Parçalar milli yazılım içeren yüksek teknoloji ürünleri arasında yer alacak.
Dünyada Black Hawk olarak bilinen helikopterler Türkiye’de T-70 Kara Şahin ismiyle kullanılacak. Aviyonik mimaride en modern sisteme sahip olacak bu helikopterler havacılık alanında beklentileri fazlasıyla karşılayacak. Zorlu hava şartlarına uyum sağlamasıyla dikkat çeken helikopterlerde ASELSAN Görev Yönetim Sistemi ile fark oluşturulacak. Sistem kontrol panelleri, gösterge ve kumanda birimleriyle pilotların hizmetine sunulacak.

[ads1]
Yapılan anlaşmanın uluslararası arenada ses getirmesi bekleniyor. Skorsky firması dünya çapında en sık tercih edilen helikopter üreticileri arasında sayılıyor ve kontrol biriminin üretimi konusunda attıkları imza ASELSAN‘ın bu alanda başarılı işler gerçekleştirdiğini gösteriyor.[adsx]