Sizle Kanka Olabilecek Robot!

Sizle Kanka Olabilecek Robot Sizle Kanka Olabilecek Robot! insanlarla dogaclama muhabbet edebilen robot jia jia 705x290

Bundan 10-15 yıl önce sizinle konuşabilecek, sohbet edebilecek ve hatta doğaçlama sohbet edebileceğiniz bir robotun yapılacağı söylenseydi tepkiniz ne olurdu? Tabiki de inanmazdınız ve dalga bile geçebilirdiniz. Ancak Çinliler sizinle doğaçlama sohbet edebilecek bir robot ürettiler ve ismini Jia Jia koydular. Böylelikle robotların insanlar ile sohbet edebildiği ve doğaçlama konuşabildikleri döneme girmiş olduk. Gelişmeler devam eder de, robotların mimik ve konuşmaları geliştirilirse ilerleyen zamanlarda robotlar ile arkadaşlık kurabileceğiz, hatta onlarla kanka bile olabileceğiz.

Teknoloji ve bilimin gelişmesi tahmin bile edemeyeceğimiz yenilikler ortaya çıkmaya başladı. Özellikle İron-Man filminde şahit olduğumuz yapay zeka robotların hayatımıza girebileceğiz söylenseydi, söyleyenle dalga geçip inanmayabilirdik. Ancak Çinli bir firma yaptığı robot ile bu yapay zekanın gelecek senelerde filmlerdeki haline gelebileceğini ve robotların hayatımıza girmiş bir yenilik olacağını kanıtlamış oldu. Çin Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nin geliştirdiği bir robot, insanlarla doğaçlama sohbet edebiliyor.

Sizle Kanka Olabilecek Robot Sizle Kanka Olabilecek Robot Sizle Kanka Olabilecek Robot! insanlarla dogaclama muhabbet edebilen robot jia jia 705x290

Sizle Kanka Olabilecek Robot

Yani sizin sorduğunuz soruları cevaplayabiliyor, hatta size emir bile verebiliyor. Yanına gidip fotoğraf çekmek istediğinizde, size emir verip o açıdan çekmemenizi o açıdan şişman çıktığını söyleyebiliyor. Ayrıca Çinliler jest ve mimikler üzerinde de büyük uğraşlar vermiş; bu da Jia Jia’nın sizinle konuşurken duygusunu mimikleri ile anlatmasını mümkün kılmış. Sizle sohbet ederken girdiği ruh haline göre mimikler yansıtabilen bu robot, yapan ekibin tam olarak 3 yılına neden olmuş. Şu ana kadar yapılanlar robotu üst seviyelere koymuş; ancak ekibin bundan sonraki amacı Jia Jia’nın şimdikinden daha gerçekçi mimiklere sahip olmasını sağlamak ve sohbet ederken daha doğaçlama konuşabilmesini sağlamak.[ads1]

Bu robot hakkında bir de video çekildi ve tanıtım amaçlı çekilen bu video birçok kişi tarafından beğenildi. Çekilen videoyu da hemen altta paylaşalım.