Siber Saldırılar Kuantum Uydusuyla Tarih Olacak!

Siber Saldırılar Kuantum Uydusuyla Tarih Olacak! Siber Saldırılar Kuantum Uydusuyla Tarih Olacak! 299069

Siber saldırılar uzun zamandır teknoloji dünyasının gündemini işgal ediyor. Kötü amaçlı kişiler tarafından gerçekleştirilen saldırılar hükumetlerden küçük işletmelere, hatta bireylere kadar oldukça geniş bir kesimi etkisi altına alıyor. Hal böyle olunca teknolojik gelişmeler bu durumu düzeltmek için seferber ediliyor ve yeni önlemler alınıyor.

Çin’den gelen haberler kuantum uydusu geliştirildiği yönünde. Söylenenlere göre uyduya siber saldırılara kesin çözüm olacağı gözüyle bakılıyor.

Çin zaten halihazırda bu tür kötü amaçlı hamlelere karşı önlemlerini alan ve bu anlamda ileri bir seviyede teknolojiye sahip olan ülkeler arasında yer alıyor. Ancak durum Çinli yetkililer için yeterli gelmemiş olacak, yeni bir sistem üzerinde çalışılarak kuantum uydusu geliştirildi.

beidou_haber Siber Saldırılar Kuantum Uydusuyla Tarih Olacak! Siber Saldırılar Kuantum Uydusuyla Tarih Olacak! beidou haber

Ülkede şu an bulunan Great Firewall ismindeki güvenlik duvarı oluşturulan yeni sürüm sayesinde daha da ileriye taşınacak. Çinli bilim insanları söz konusu projede Avusturyalı bilim adamlarıyla beraber çalıştı. Böylece dünya tarihinde bir ilk gerçekleştirildi.

Yapılan açıklamalarda kuantum uydusunun medya ve iletişim ağları konusunda siber saldırıları önlemede üst düzey bir koruma sağlayacağının altı çizildi. Uyduda kuantum fiziğinin yasalarının kullanılacak olması da bu anlamda büyük önem taşıyor. Kodlamada kullanılacak olan bir kristalin içeriğindeki verileri ise yetkililer dışında kimse göremeyecek.

Kuantum uydusunun kullanılmasının ardından gerçekleşebilecek saldırılarda verilere ulaşmak için farklı yollar deneyen kişilerin ya da kurumların cihazlarında hasar oluşturulacak. Böylelikle uydu sisteminin caydırıcı bir yöntem olması hedeflenirken Çin hükumetinin ayrıca kimlik tespiti konusunda da bir takım çalışmaları olacak.

Tabii bu büyük gelişme için harcanan miktarda oldukça fazla. Wall Street Journal’daki haberde Çin’in çalışma için tam 101 milyar dolar harcadığı belirtildi. Siber saldırıların tamamen önünü kesmek amacıyla başlatılan proje kapsamında geliştirilen kuantum uydusunun ilk etapta Pekin ile Viyana’da çalışmaya başlaması bekleniyor. (Görseller temsilidir)[adsx]