Samsung Ve Huawei Mahkemede Karşılaşacak!

Samsung Ve Huawei Mahkemede Karşılaşacak! Samsung Ve Huawei Mahkemede Karşılaşacak! Huawei Jazz Product photo Group C7 relect EN JPG 20140730 950x570 1

İki teknoloji devi arasında yaşanan soğuk rüzgarlar piyasayı etkilemeye devam ediyor. Bu defa haberimizin konusunu birisi Çinli birisi Koreli olmak üzere iki şirket oluşturuyor.
Samsung ve Huawei yeniden mahkeme salonlarında bir araya gelecek gibi görünüyor zira Çinli şirket Huawei, Samsung‘u yeniden dava konusu yaptı. Nedeni ise oldukça tanıdık: Samsung şirketinin patentleri izinsiz olarak kullanması.
Daha öncede haber olan patent konusu yeniden gündeme geldi. Huawei, Güney Kore’li teknoloji şirketinin patent ihlali yaptığı gerekçesiyle mahkemenin yolunu tuttu. İddianın büyüklüğü istenen tazminat miktarından da anlaşılabiliyor. Gelen bilgiler Huawei‘nin Samsung‘dan tam 12 milyon dolar tazminat isteyeceğini gösteriyor. Aslında bir süredir her şey yolunda gidiyordu ancak Samsung‘un Çinli şirkete ait patentleri kendisinin yeni model telefonlarında kullandığı yönünde konuşulan iddia ortalığı karıştırmaya yetti.

mate-7-promo Samsung Ve Huawei Mahkemede Karşılaşacak! Samsung Ve Huawei Mahkemede Karşılaşacak! mate 7 promo 1

Huawei elini güçlendirmek adına araştırma yapmaya başladı ve topladığı deliller ile kazanacağından emin olduğu davayı açtı. Mahkemede öne sürülen kanıtların doğruluğunu test etmek adına Samsung‘a ait amiral gemisi telefonlardan Galaxy J5, Galaxy S7 ve Galaxy S7 Edge‘i inceledi. Sonuç ise Huawei‘ye ait patentlere rastlanıldığını ortaya çıkardı.
Huawei son zamanlarda geliştirdiği ürünler ile piyasada adından sıkça söz ettiren şirketlerden birisi haline gelmişti. [ads1]

Buna karşılık Samsung‘da akıllı telefon alanında ürettiği çözümler ile oldukça iddialı bir konumda yer alıyordu. Yaşanan son gelişme iki büyük şirket arasında yeniden olumsuz bir hava oluşturdu. Sızan bilgiler doğruysa Çinli teknoloji şirketine ait Haziran 2011 tarihli patent, Samsung‘un kendi ürünlerinde kullanıldı.
Dava her ne kadar yeni gibi görünse de aslında yakın geçmişte bir örneği daha bulunuyor. Birkaç ay önce yaşanan tazminat olayında Samsung yazılım teknolojilerinde Huawei‘ye ait patentleri kullanmakla suçlanmıştı.[adsx]